Chyba każdy z nas, kto jest aktywny zawodowo w pewnym momencie swojej kariery stanie przed koniecznością złożenia wypowiedzenia u dotychczasowego pracodawcy. Jakie są terminy, na co zwrócić uwagę i o czym należy pamiętać przy składaniu wypowiedzenia w przypadku umowy o pracę.
Wypowiedzenie – ustnie czy pisemnie?
Wcześniejsze rozwiązanie łączącej pracodawcę i pracownika umowy o pracę wymaga pisemnej formy. Należy pamiętać, że wypowiedzenie uważa się za skuteczne w momencie gdy zostanie ono doręczone do rąk własnych właściwej osobie. Jeśli zdecydujemy się wysłać je pocztą należy to zrobić listem poleconym. Wówczas mamy pewność, że wypowiedzenie jest uznane jako doręczone i skuteczne, bez względu na to, czy korespondencja została odebrana.
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
To forma stosowana bardzo często ze względu na wygodę zarówno pracownika jak i pracodawcy. Jest to zgodne oświadczenie obu stron w którym ustalają rozwiązanie umowy o pracę w terminie ustalonym przez siebie. Nie podlega ono żadnym ograniczeniom prawnym, poza koniecznością wyrażenia zgody przez obie strony na zakończenie współpracy.
Rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia..
Gdy decydujemy się na zakończenie współpracy z danym pracodawcą z zachowaniem okresu wypowiedzenia, należy pamiętać, że zakończenie stosunku pracy będzie miało miejsce nie w momencie złożenia oświadczenia woli, ale po upływie określonego czasu. Okresy wypowiedzenia umowy o pracę, bez względu na to, czy jest to umowa na czas określony czy nieokreślony, są następujące:
– 2 tygodnie w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż sześć miesięcy,
– 1 miesiąc w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
– 3 miesiące w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 3 lata.
O czym należy pamiętać?
Oprócz długości okresów wypowiedzenia umowy o pracę należy też znać zasady ich obliczania. W przypadku okresów wypowiedzenia liczonych w tygodniach przyjmuje się, że tydzień obejmuje 7 dni kalendarzowych, liczonych od niedzieli. Czyli jeśli złożymy wypowiedzenie w poniedziałek, będzie ono liczone dopiero od niedzieli tego samego tygodnia. Gdy okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmuje miesiąc albo jego wielokrotność przyjmuje się, że wynosi on pełną liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca. Oznacza to, że na przykład miesięczne wypowiedzenie złożone 15 lutego zakończy się dopiero w dniu 31 marca.
Obowiązkiem pracodawcy po zakończonym stosunku pracy jest dostarczenie świadectwa pracy w terminie maksymalnie 7 dni od ostatniego dnia trwania umowy o pracę.
Składając wypowiedzenie, zarówno za porozumieniem stron jak i z zachowaniem przewidzianego w kodeksie pracy okresu wypowiedzenia należy pamiętać, że ewentualny zasiłek z Urzędu Pracy otrzymamy dopiero po 91 dniach karencji.