W ciągu ostatnich kilku lat kable i złącza kategorii 6 stały się podstawowym wymogiem w nowych budynkach, umożliwiając obsługę gigabajtowych aplikacji sieciowych i przepustowości do 250 MHz. Kategoria 6 zaczyna również zastępować kategorię 5E w środowiskach mieszkalnych. Ponadto coraz większą popularność zdobywa kategoria 6A, która umożliwia przesyłanie danych z szybkością 10G na odległość do 100 metrów i zapewnia przepustowość do 500 MHz. Wiele centrów danych, szpitali i uniwersytetów przyjęło cat 6A jako nowe minimalne wymaganie. Trwają prace nad rozwojem standardów kategorii 7, 7A, a także 8, które będą obsługiwać jeszcze większe szybkości i szerokości pasma transferu danych.
Porównanie okablowania kategorii 6 i 6A
- Kategoria okablowania 6
Okablowanie kategorii 6 zapewnia wiele zalet i korzyści w porównaniu z infrastrukturą okablowania kategorii 5E. Kiedy kategoria 6 została po raz pierwszy wprowadzony na rynek, był o około 50% droższy od 5E, co sprawiło, że dla wielu instalacji był to koszt zaporowy. Jednak w ciągu kilku lat koszty okablowania 6 znacznie się obniżyły i obecnie są prawie na tym samym poziomie. 6 kategoria kabli zapewnia większą szerokość pasma niż kategoria 5E i umożliwia przesyłanie danych z większą szybkością. Dlatego cat 6 stała się obecnie minimalnym standardem dla nowych instalacji okablowania. Oprócz możliwości łatwej obsługi prędkości sieci 1 Gb/s kategoria 6 może również obsługiwać wyższe prędkości transmisji danych – 10 Gb/s. Jednak prędkość 10Gb/s jest obsługiwana tylko na krótszych dystansach 37-55 metrów.
2. Kategoria okablowania 6A
Kategoria okablowania 6A może obsługiwać transfer danych z prędkością do 10Gb/s przy maksymalnej szerokości pasma 500MHz. 6A posiada dodatkowe i ciaśniejsze skręty oraz dodatkową izolację w celu zmniejszenia przesłuchów. 6A jest również wstecznie kompatybilny z 6 i 5E, jednakże prędkości są zawsze ograniczone i będzie działał zgodnie z najniższą kategorią kabla lub złącza, które jest zainstalowane w łączu. Kategoria okablowania 6A szybko staje się najbardziej efektywnym cenowo rozwiązaniem, ponieważ jest postrzegana jako przyszłościowy system kablowy. Komponenty 6A są stosowane w sieciach klasy EA, zgodnie z definicją zawartą w normach ISO/IEC 11801 oraz TIA/EIA 568.
Jedną z postrzeganych wad 6A jest rzeczywisty rozmiar i waga kabla. Kiedy te kable pojawiły się w 2008 roku, ich rozmiar był o 50% większy. Od tego czasu rozmiary kabli zostały zmniejszone i odchudzone o 10%. Dodatkowy wzrost wagi zmniejsza również ilość kabli, które można zmieścić w korytku kablowym oraz miejsca, w których można je umieścić. Powoduje to konieczność stosowania większych korytek i kanałów kablowych oraz mniejszych rozmiarów wiązek. Większa przestrzeń jest również wymagana dla promienia zagięcia kabla w korytku kablowym, panelu krosowym i za gniazdami ściennymi.