Wydaje się, że pytanie postawione w tytule artykułu nie ma większego sensu, gdyż w języku codziennym oba pojęcia są w zasadzie używane przez wielu ludzi w pełni wymiennie. Jak to jednak często bywa, diabeł tkwi w szczegółach, a często rozróżnienie między dwoma bardzo bliskimi czy podobnymi pojęciami możliwe jest dopiero po zgłębieniu wiedzy w danym temacie. Zatem fakt, że wiele osób używa obu terminów wymiennie nie znaczy, że faktycznie nie ma między nimi żadnej różnicy. Choć i pośrednik i agent nieruchomości często wykonują szereg podobnych czynności to z zasady świadczą niejako różne usługi. Należy zatem w tym miejscu zacząć od prawidłowego zdefiniowania obu profesji.
Kim jest agent nieruchomości?
Agentem nieruchomości możemy nazwać pracownika biura pośrednictwa, którego zadaniem jest głównie zbieranie ofert. Agent jest zatem swojego rodzaju łowcą, który nieustannie działa nad powiększeniem oferty biura, w którym pracuje. W takiej sytuacji, agent często nie zważa na wiele aspektów prawnych czy innych formalności, gdyż jego zadaniem jest podpisanie umowy z klientem najlepiej na wyłączność, choć jeśli jest to niemożliwe to również umowy otwartej. Grunt to powiększenie bazy klientów. Osoby dzwoniące do klientów z propozycją nawiązania współpracy, które często są porównywane do akwizytorów również zaliczają się do agentów nieruchomości.
Kim jest pośrednik nieruchomości?
Pośrednik natomiast stanowi pojęcie szersze oraz, co istotne, bardziej profesjonalne. W końcu istnieją wszelkiego rodzaju stowarzyszenia pośredników w obrocie nieruchomościami, a nie stowarzyszenia agentów. Dodatkowo, różnego rodzaju szkolenia w zawodzie zwieńczone są licencja pośrednika nieruchomości. Celem pośrednika w obrocie nieruchomościami nie jest jedynie pozyskanie klienta, lecz wykonywanie szeregu czynności, które zmierzają do sprzedaży lub zakupu nieruchomości przez klientów. Dotyczy to zatem identyfikacji klienta jak i stanu prawnego nieruchomości, odpowiednią prezentację i promocję nieruchomości czy też kontakty z klientami. Może się zatem okazać, że nowe zlecenie pozyskane przez agenta nieruchomości w danym biurze następnie przejmuje pośrednik, którego zadaniem jest sfinalizowanie transakcji. Pośrednik nieruchomości buduje swoją markę osobistą i rozwija szereg kontaktów, aby to klienci dzwonili do niego w celu nawiązania współpracy. Różnica między pośrednikiem, a agentem nieruchomości polega zatem głównie na zakresie wykonywanych czynności, a także samym statusie profesji.
Dla osób niezorientowanych w rynku nieruchomości czy profesjach z nim związanych wciąż różnice między agentem a pośrednikiem nieruchomości mogą być niejasne czy też niezbyt istotne. W końcu i jeden i drugi tak naprawdę pracuje w podobny sposób i zajmuje się zakupem, sprzedażą czy wynajmem nieruchomości. Jednak z punktu widzenia osób zainteresowanych czy też pracujących w zawodzie różnice mogą być znaczące szczególnie, że słowo agent nabrało pewnego rodzaju negatywnego wydźwięku co może znacznie utrudnić budowanie marki osoby rzetelnej i kompetentnej. Sytuację pogarsza fakt, że nawet pracownicy czy właściciele biur nieruchomości sami używają obu pojęć wymiennie dostosowując się niejako do klientów, aby uniknąć wyjaśniania zawiłych kwestii. Jak można jednak zauważyć, istnieją konkretne i namacalne różnice między pracą i obowiązkami agenta i pośrednika w obrocie nieruchomościami. Warto je zatem przypominać w różnych formach i na różne sposoby, gdyż z czasem może się to przełożyć na odpowiednie postrzeganie obu profesji. Wyjaśnianie i naprawianie pojęć stanowi pierwszy krok do odpowiedniego zrozumienia każdego zagadnienia czy sytuacji, dlatego zadaniem pośredników w obrocie nieruchomościami jest szerzenie podstawowej wiedzy w tym zakresie.