adwokat czy radca prawny
Prawo i podatki

Adwokat czy Radca Prawny – do kogo się udać?

Adwokat czy Radca Prawny – do kogo się udać?

Sporo osób zadaje sobie takie pytanie. Zdarzają się w życiu sytuacje, w których pomoc prawna jest niezbędna. Kogo wybrać do rozwiązania problemu prawnego?

Kancelarie prawne.

Większość osób wie, że w takim miejscu można uzyskać pomoc w nagłym przypadku rozwiązywania prawnej łamigłówki. Zawahanie przychodzi kiedy należy się zdecydować jaka forma pomocy jest wymagana. Określenie wykonywania usług prawnych jakim jest kancelaria prawna bywa często dla wielu osób mylące. Kiedy do rozwiązania jest problem natury prawnej podlegający Kodeksowi karnemu wykonawczemu to nie zawsze w wybranej kancelarii znajdzie się prawnik biegły w tej dziedzinie prawa. Również może się okazać, choć rzadko, że rozwiązanie problemu typowo gospodarczego będzie niemożliwe w kancelarii prawnej ze względu na brak odpowiednio przygotowanego prawnika.

Kiedyś były zespoły adwokackie, a dzisiaj?

Zespoły adwokacie to dziś już relikt przeszłości, co prawda jeszcze gdzieniegdzie można je spotkać. Współczesny adwokat stara się reklamować w prosty sposób używając zazwyczaj swojego nazwiska z dopiskiem adwokat. Widząc taki rodzaj „szyldu” można być pewnym, że w tej kancelarii urzęduje prawnik, wprawny w sprawach kryminalnych w wykroczeniach itp. W tym miejscu można uzyskać pełną pomoc jeśli potrzebny jest obrońca w procesie. Adwokat jest fachowcem w dość wąskiej dziedzinie prawa. Coraz częściej przedstawiciele adwokackiej profesji starają się być bardziej uniwersalni w świadczonych usługach i wykazują się znajomością prawa w szerokim jego znaczeniu.

Radca prawny.

Bardzo przydatna osoba w rozwiązywaniu problemów dotyczących spraw związanych z obrotem gospodarczym. Wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących wykonywaniu zawody radcy prawnego, zrównało jego uprawnień z uprawnieniami adwokatów. Dzięki takim zmianom nie ma już dziś prawie żadnej różnicy pomiędzy korporacjami. Co prawda radca prawny posiada w odróżnieniu od adwokata uprawnienia do świadczenia usług w zakresie pomocy prawnej w stosunku pracy. Tego uprawnienia nie posiada adwokat.

Uniwersalność kancelarii prawnej.

Dzięki zmianom w przepisach dotyczących zrównaniu profesji adwokackiej i radcowskiej, praktycznie każda kancelaria prawna może udzielić przedsiębiorcy czy obywatelowi wystarczającej pomocy prawnej.

Kancelarie (takie jak kancelaria adwokacka z Poznania https://smadwokaci.pl/), bardzo często współpracują ponadto z zespołami ekspertów z różnych branż, związanych ze sprawami, prowadzonymi przez adwokatów. Są to między innymi architekci, rzeczoznawcy z zakresu motoryzacji, specjaliści z zakresu rachunkowości, a także tłumacze przysięgli. Dzięki temu możliwa jest profesjonalna obsługa prawna w wielu różnych dziedzinach.

Korporacje prawnicze starają się zachować pewną odrębność, a tak w rzeczywistości sprowadza się to głównie do statusu tytularnego i różnicy kolorystycznej w żabotach tog.

Prawnik i jego pomoc w zawieraniu umów.

Pomoc prawna jest we współczesnym świecie usługą bardzo potrzebną. Coraz więcej osób decyduje się na dokonywanie transakcji na bardzo wysokie sumy i z długoletnim okresem trwania umowy np. zakup mieszkania. W takiej sytuacji pomoc prawna może uchronić przed popełnieniem błędu, mogącego mieć bardzo poważne konsekwencje. Zawiłości języka umów zawieranych w różnych momentach życia skonsultowana z prawnikiem jest wręcz wymogiem chwili.

Dodaj komentarz