vattax.pl
Bankowość i finanse

Przenieś księgowość swojej firmy na wyższy poziom

Rzetelnie prowadzona księgowość jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Ustalenie przychodów i kosztów prowadzonej działalności gospodarczej jest konieczne dla celów wyznaczenia podatku dochodowego. Niestety, im większa i bardziej rozwinięta jest nasza firma, tym bardziej skomplikowana staje się jej księgowość. I o ile w przypadku małych firm możliwe jest nawet samodzielne prowadzenie księgowości, to na pewnym etapie najlepszą decyzją może być skorzystanie z doradztwa zewnętrznych specjalistów bądź nawiązanie współpracy z firmą outsourcingową.

Profesjonalne doradztwo księgowe

Nawet jeśli sami nie zauważamy problemów związanych z działaniem naszej księgowości, skorzystanie z usług profesjonalnego doradztwa może być dobrą decyzją. Należy pamiętać, że nawiązujemy wówczas współpracę z osobą specjalizującą się w danej dziedzinie, a więc i prawdopodobnie posiadającą większą wiedzę i doświadczenie niż my. Dzięki temu może ona dostrzec problemy, z których istnienia nie zdawaliśmy sobie sprawy, bądź też zaproponować metody, które będą skuteczniejsze niż te stosowane przez nas dotychczas. Jeśli istnieją obszary, które pozwoliłyby naszej firmie bardziej się rozwinąć, powinniśmy podjąć nad nimi pracę. Co prawda, wiąże się to z ryzykiem zmiany rozwiązań, które dotąd wydawały się być skuteczne, jednak potencjalne korzyści są tego warte.

Księgowość a usługi outsourcingowe

Wiele firm zajmujących się profesjonalnie księgowością oferuje nie tylko doradztwo, ale także usługi outsourcingowe. Polegają one na przejęciu obowiązków wewnętrznego działu księgowości naszej firmy lub też czasowym oddelegowaniu personelu księgowego bądź kadrowo-płacowego. Jedną z głównych zalet takiego rozwiązania jest często redukcja kosztów, związana z brakiem konieczności inwestowania w koszty pracownicze, szkolenia dla pracowników, wyposażenie biura lub materiały biurowe. Usługi czasowego oddelegowania natomiast doskonale sprawdzają się w sytuacjach nagłego zwolnienia lekarskiego bądź innej nieobecności etatowego pracownika.

Outsourcing obejmuje zazwyczaj takie kwestie jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczenia m.in. delegacji służbowych, sporządzanie ewidencji VAT oraz polityki rachunkowości, wnioski o wydanie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych czy przygotowanie i aktualizacja danych w dokumentach identyfikacyjnych przedsiębiorstwa.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że inne typy doradztwa, które mogą okazać się nieocenioną pomocą dla rozwoju naszej firmy to doradztwo finansowe, podatkowe oraz prawne. Z usług outsourcingowych natomiast możemy również skorzystać przy przeprowadzaniu audytów, usługach back office czy usługach IT. Wybór powinien być dokonany w oparciu o nasze potrzeby, oczekiwania i indywidualny charakter naszego przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał przy współpracy z Grupą vattax.pl, która oferuje usługi finansowo-księgowe oraz kadrowo-płacowe.

Dodaj komentarz