Zakupy

Jak dobrać odpowiednie spodnie robocze?

Środki ochrony indywidualnej, które zazwyczaj przychodzą nam na myśl, to kaski, buty, rękawice lub gogle. Rzadko kiedy myślimy o spodniach roboczych, jako o formie ochrony, a przecież zadaniem spodni roboczych jest ochrona pracownika przed niekorzystnymi czynnikami bądź warunkami atmosferycznymi. Wydawać by się mogło, że spodnie robocze schodzą nieco na drugi plan. Nic bardziej mylnego! Spodnie ochronne to nieodłączny element garderoby każdego pracownika, który wykonuje pracę w warunkach, w których mogłoby dojść do uszkodzenia dolnych partii ciała, i nie ważne czy jesteś kucharzem, który może się poparzyć podczas gotowania, lub magazynierem, który dźwiga paczki, przez co może dochodzi co otarć i rozcięć.

Zanim kupisz zdejmij miarę!

Zakup spodni roboczych niczym się nie różni od zakupu tradycyjnych spodni. Spodnie robocze, aby spełniały swoją funkcję, przede wszystkim muszą być odpowiednio dobrane. Aspekty, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru spodni ochronnych to:

  • Obwód talii
  • Obwód pasa
  • Obwód bioder
  • Wzrost
  • Długość kroku

Jak nie trudno zauważyć, są to te same miary, na które zwracamy uwagę kupując zwykłe spodnie. Rynek odzieży bhp jest na ten moment tak bogaty, że zarówno górne partie garderoby, jak i dolne, dostępne są w wielu rozmiarach i fasonach, a także zostały dopasowane do pracowników pod względem płci.

Długość ma znaczenie

Wydawać by się mogło, że spodnie robocze będą dostępne wyłącznie w jednej długości. Mentalnie bierzemy za pewniak, że jedynie długie nogawki będą sprawdzały się w roli ochronnej. Jednak spodnie robocze są dostępne w różnych długościach. Od szortów, spodni do kolan, a nawet ogrodniczek. W zależności od poszczególnych stanowisk i zagrożeń pojawiających się w codziennej pracy, istnieje możliwość doboru krótszych wariantów nogawek, co będzie przydatne szczególnie, gdy temperatury na zewnątrz zaczną rosnąć.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając  spodnie robocze?

Spodnie robocze poza ochroną naszego ciała, powinny spełniać jeszcze kilka pobocznych funkcji. Wybierając spodnie ochronne zwróć uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Powinien być odporny na warunki atmosferyczne i chronić zarówno przed deszczem, wiatrem, mrozem, jak również przed słońcem.

Kieszenie to kolejny punkt na liście. Jeżeli lubisz mieć narzędzia pod ręką, pojemne kieszenie będą Twoim sprzymierzeńcem. Jeżeli jednak wolisz minimalizm, to zdecydowanie wybierz model bez kieszeni.

Praca w nocy to nie problem, gdy Twoja odzież jest do tego dostosowana. Pamiętaj, że spodnie robocze również mogą mieć wszyte odblaski, które zapewnią widoczność również po zmroku.

Jeżeli Twoja praca wymusza pozycję klęczącą, koniecznie dopytaj o kieszenie na nakolanniki, do których można włożyć specjalne wkładki zapewniające większy komfort pracy.

Dodaj komentarz