Na czym polegają zdecentralizowane finanse (DeFi)?
- 19 października 2020
- by Redakcja EBE
- 264 Views
Dostępność tradycyjnych usług finansowych jest ograniczona z różnych powodów. Ubieganie się o kredyt jest czasochłonne i stresujące. Bank szczegółowo analizuje zdolność kredytową swoich klientów, weryfikując ich historię kredytową oraz aktualną sytuację finansową i życiową. Do wniosku trzeba dołączyć cały stos dokumentów. Odpowiedzią na biurokratyczny, pełen skomplikowanych procedur system finansowy jest DeFi, czyli zdecentralizowane finanse.
Co to jest DeFi?
DeFi to system rozwiązań i aplikacji, których celem jest stworzenie otwartego, powszechnie dostępnego systemu usług finansowych, który zapewni użytkownikom pełną kontrolę nad własnymi finansami. Każdy, kto ma telefon komórkowy i dostęp do internetu, może korzystać z zdecentralizowanych finansów i zarządzać swoimi zasobami bez ograniczeń narzucanych przez system bankowy.
DeFi opiera się na technologii blockchain, którą stosuje się w celu przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach internetowych. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania użytkownik może śledzić wszystkie przeprowadzane transakcje. Kod źródłowy aplikacji jest dostępny dla każdego.
Możliwości zdecentralizowanych finansów
Defi pozwala na swobodny dostęp do usług finansowych takich jak:
- pożyczki,
- kredyty,
- lokaty,
- zdecentralizowane giełdy.
Największą popularnością wśród rozwiązań proponowanych przez platformy DeFI cieszy się udzielanie pożyczek. Wprowadzenie tej funkcji umożliwiło zaspokojenie potrzeb obu stron transakcji. Użytkownicy udzielający pożyczki zarabiają dodatkowe pieniądze, a osoby potrzebujące gotówki uzyskują potrzebne środki finansowe. Rozwiązanie korzystne zwłaszcza z punktu widzenia osób, które wcześniej spotkały się z odmową ze strony banku, ponieważ ich zdolność kredytowa została oceniona jako niewystarczająca.
Zdecentralizowane finanse pozwalają użytkownikom na pełny i nieograniczony dostęp do swoich aktywów. Transakcje przeprowadzane w obrębie sytemu DeFI są szybie i tanie. Należy jednak pamiętać, że jest to nowy system, który wciąż jest udoskonalany.