Bankowość i finanse

Leasing samochodu – co warto o nim wiedzieć?

Samochody stanowią jeden z najczęstszych przedmiotów leasingu zarówno w przypadku firm, jak i osób fizycznych. Wysoka cena nowych i używanych pojazdów sprawia, że o wiele korzystniejszym rozwiązaniem staje się leasing samochodu, niż jego zakup. Jest to również doskonała alternatywa dla osób, które lubią często zmieniać auta bądź co jakiś czas potrzebują innego typu pojazdów. Co warto wiedzieć o leasingu samochodowym?

Dla kogo leasing samochodu będzie najlepszym rozwiązaniem?

Na leasing samochodu zazwyczaj decydują się właściciele firm, którzy nie posiadają wystarczająco dużych środków pieniężnych na zakup pojazdów za gotówkę. Leasing staje się w tym przypadku doskonałą alternatywą dla kredytu, o który zwykle mogą wnioskować firmy, działające już przez jakiś czas na rynku. Tymczasem leasing dostępny jest także dla nowo powstałych przedsiębiorstw, które ze względu na specyfikę prowadzonej działalności, potrzebują samochodów osobowych bądź dostawczych. Ten sposób finansowania będzie idealnym rozwiązaniem dla firm, których właściciele lubią stosunkowo często zmieniać samochody – w takim przypadku dobrze jest wybrać leasing operacyjny. Auto nie staje się własnością przedsiębiorcy po okresie obowiązywania umowy, zatem bez większego problemu można zawrzeć kolejny kontrakt z firmą leasingową. Tymczasem leasing samochodów sprowadzanych z zagranicy sprawdzi się w przypadku, gdy przedsiębiorcy zależy na tym, aby poruszać się po polskich drogach autem, które jest trudno dostępne na rynku krajowym.

Leasing samochodu – na jakich warunkach?

Przedsiębiorca we własnym zakresie określa wymagania, dotyczące leasingowanego pojazdu. Obecnie w leasing można wziąć samochody zarówno nowe, jak i używane. Leasing nowego samochodu cieszy się szczególną popularnością, bowiem dzięki niemu można poruszać się po drogach nowoczesnym autem z dobrym wyposażeniem, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów na start. Okres finansowania uzależniony jest od potrzeb i możliwości przedsiębiorcy, jednak w niektórych przypadkach wynosi on nawet kilka lat. Można również zdecydować się na krótszy okres finansowania, jeśli przedsiębiorca chciałby wymienić samochód na nowszy model w ciągu 2-3 lat. Kwota początkowa, której uiszczenie jest wymagane przez firmy leasingowe, zwykle nie jest wysoka, przez co leasing samochodów staje się doskonałym rozwiązaniem także dla nowo powstałych firm. Leasingowany samochód może pod koniec obowiązywania umowy przejść na własność przedsiębiorcy bądź nie, w zależności od wybranego modelu leasingu.

Jakie korzyści niesie za sobą leasing samochodu?

Powszechnie wiadomo, że przedsiębiorca w pierwszej kolejności musi zainwestować, zanim zacznie osiągać zyski. Często jednak potrzeba inwestowania, także w samochód, pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Okazuje się, że posiada flota jest zbyt mała, lecz z drugiej strony brakuje środków na zakup nowego auta. W takim przypadku z pomocą przychodzi leasing, dzięki któremu można lepiej zaplanować, a także zoptymalizować wydatki przedsiębiorstwa. Ponadto, istnieje możliwość leasingowania różnego typu pojazdów, także tych najnowszych, które dopiero co wyjechały z salonu. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy lubią poruszać się nowymi autami, a tym samym w nienaganny sposób reprezentować swoją firmę. Warto mieć na uwadze, że leasing pozwala na swobodną i stosunkowo częstą wymianę samochodu, która nie niesie za sobą różnego typu wad, takich jak na przykład konieczność znalezienia kupca pojazdu, który nie będzie już użytkowany w firmie. 

Dodaj komentarz