Bankowość i finanse

Kryptowalutowe karty płatnicze jakie dają możlwości

Kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne. To już nie tylko bitcoin. Pojawiło się wiele zupełnie nowych cyfrowych pieniędzy. Wszyscy słyszeli o inwestowaniu w kryptowaluty i obrocie nimi. Teraz pojawiła się możliwość płacenia  kryptowalutami za zwykłe zakupy. To absolutna nowość. Jak to działa ?

Kryptowalutowe karty płatnicze – nowy instrument płatniczy

Kryptowaluty to pieniądze wirtualne. Od 2009 roku, od momentu pojawienia się bitcoina, stają się coraz popularniejszym środkiem płatniczym. Nie występują w realu w rzeczywistej postaci ale można nimi obracać. Jeszcze kilka lat temu nikt nie myślał o korzystaniu z nich przy płaceniu za zwykłe zakupy. Skupiano się głównie na inwestowaniu i handlu. Pojawienie się krypowalutowych kart płatniczych pozwoliło na połączenie tajemniczego świata kryptowalut z tradycyjnie pojmowanymi finansami. Dzięki pojawieniu się tego typu kart płacenie np. eutherum za kawę stało się możliwe. Działają one tak jak zwykłe karty bankowe.  Oczywiście nie wydajemy kryptowalut bezpośrednio. Są one przeliczane na konkretną walutę np. euro czy złoty w momencie transakcji. Takie karty są honorowane w prawie każdym miejscu akceptującym karty płatnicze.

Kryptowalutowe karty płatnicze ograniczenia i możliwości

Karty tego typu podobnie jak zwykłe karty są bardzo zróżnicowane. Najczęściej wydawane są przez duże i stabilne giełdy kryptowalut, czasami przez inne podmioty. Karty występują w postaci wirtualnej lub jako standardowe karty plastikowe. Jeżeli chodzi o opłaty to panuje tu duże zróżnicowanie. Za wydanie niektórych  karty trzeba wnieść opłatę (nieraz jest to kilkanaście euro) inne są wydawane bezpłatnie. Podobnie jak przy zwykłych kartach transakcje są obciążane opłatami lub nie. Istnienie na rynku dużej liczby różnych cyfrowych walut też ma wpływ na karty. Niektóre dedykowane są  konkretnej walucie inne obsługują ich nawet kilkanaście.

Najpopularniejsze kryptowalutowe karty płatnicze  

Do najpopularniejszych na świecie należą karty wydawane przez giełdy kryptowalut. Należy do nich Binance przeznaczona dla zweryfikowanych klientów giełdy i gwarantująca bardzo wysokie (do 8 ty. euro) limity wypłat dziennych. Amerykańską kartę Coinbase warto mieć w Polsce, ponieważ za transakcje wykonywane w naszym kraju nie ma opłat, są darmowe. Niemiecka Bitwala to z kolei to 1 % prowizja od każdej transakcji. Anonimowość zapewni  wydawany przez hiszpański kantor BitCard. Przy występowaniu o tę kartę nie trzeba uwierzytelniać tożsamości i nie ma konieczności łączenia karty z kontem bankowym. Ale to kosztuje. Wydanie karty to 25 euro, opłata miesięczna 1,20 euro a skorzystanie z bankomatu 1 euro.

Kryptowalutowe karty płatnicze to wielka wygoda dla posiadaczy wirtualnych pieniędzy.  Łączą  kryptowaluty z rzeczywistym światem. Z czasem staną się niezbędne.  

Dodaj komentarz