Wolność finansowa to przede wszystkim przeświadczenie o tym, że nie musimy przejmować się tym, że dziś wydaliśmy zbyt dużo pieniędzy i jutro nie będziemy mogli sobie na coś pozwolić lub musieli czegoś odmówić. Wolność finansowa to również stan, w którym nie musimy planować naszych wydatków oraz kalkulować czy wystarczy nam do następnej wypłaty. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które taką wolność chcą osiągnąć i dodatkowo być niezależnym od pracodawcy oraz stałych godzin pracy jest zostanie freelancerem.
Kim jest freelancer?
Freelancer to tak zwany “wolny strzelec”, który sam zbiera zlecenia dla siebie oraz stara się poprzez wypromowanie swoich usług czy marki osobistej zdobyć zaufanie klientów na rynku i realizować dla nich zlecenia. Tylko od freelancera zależy, ile zleceń będzie w stanie przyjąć i wykonać w określonym czasie. Również on sam decyduje o godzinach, w których będzie wykonywał swoją pracę oraz o formie rozliczenia za wykonane usługi oraz projekty. Bycie freelancerem to niesamowita wolność finansowa, ale również pod względem decyzyjności oraz wybierania zleceń, które robimy z przyjemnością, a nie z przymusu.
Praca freelancera daje również komfort wykonywania zleceń we własnym stylu bez oglądania się na politykę firmy, w której pracujemy. Tworzymy sami dla siebie, a nasze projekty są odzwierciedleniem marki osobistej, którą sami reprezentujemy i się z nią identyfikujemy.
Od czego zależy nasza wolność finansowa?
Głównym czynnikiem, który wpływa na naszą wolność finansową są chęci. To one powodują, że myślimy o zmianie naszego życia w taki sposób, który ułatwi nam działanie sprzyjające naszej osobowości oraz satysfakcjonujące dla zainteresowanej osoby. Bardzo ważne jest również zaangażowanie, które powoduje, że jesteśmy sumienni, dokładni i systematyczni w tym, co robimy, a to wszystko prowadzi prostą drogą do sukcesu.
Bardzo ważne do osiągnięcia wolności finansowej jest nasze doświadczenie. Dobrze jest mieć świadomość tego, że możemy w pewnym momencie popełnić błąd, ale również wiedzieć, jakich błędów na pewno nie powinniśmy popełniać, bo ktoś już przed nami przeszedł tę lekcję. Działanie we własnym zakresie to ciągła nauka oraz dokształcanie się, które powoduje, że uczymy się wszystkiego na własnych błędach oraz sukcesach. Pamiętajmy tylko, żeby powtarzać właśnie sukcesy, a nie błędy.
Ważne cechy w pracy freelancera – metoda na uzyskanie wolności finansowej
Nie ma cenniejszej cechy dla freelancera oraz osoby prowadzącej jakąkolwiek jednoosobową działalność niż odpowiednie zorganizowanie. Organizacja czasu to problem wielu ludzi, z którym radzą sobie tylko nieliczni. Nasz czas powinniśmy planować, tak aby oprócz wykonywania codziennych obowiązków związanych z pracą zostało nam jeszcze trochę czasu na życie towarzyskie i prywatne.
Nie możemy dać się zniewolić chwilowym słabościom oraz poczuciu, że jeden błąd nas przekreśli. Jak wszyscy wiemy, tylko osoby, które nic nie robią nie popełniają błędów. Ważne jest, aby błędów nie powielać i nie powtarzać, ale uczyć się na nich i zdobywać cenne doświadczenie. Dobrze jest również przyjmować konstruktywna krytykę od osób, które zaszły dalej niż my, one na pewno doradzą co moglibyśmy zrobić lepiej, żeby osiągnąć nowy, wyższy poziom.
Ważne jest, abyśmy w życiu robili to w czym czujemy się dobrze i za co inni nas chwalą. Nie ma sensu zajmować się rzeczami, w których idzie nam kiepsko, ponieważ marnujemy swój czas i wysiłek na coś, co prawdopodobnie nigdy nie przyniesie nam wyżej opisywanej wolności finansowej. Grunt to znaleźć obszar, w którym będziemy czuli się spełnieni oraz będziemy dobrze wykonywać powierzone nam projekty.
Dlaczego wolność finansowa to nie praca na etacie?
A oto kilka dowodów na to, że praca na etacie nie ma nic wspólnego z wolnością finansową. Po pierwsze jesteśmy zależni od konkretnej daty w każdym miesiącu, w której otrzymujemy jednorazowy zastrzyk pieniędzy. Po drugie musimy przekalkulować tę stałą kwotę tak, aby wystarczyło nam na wszystkie opłaty oraz zostało na życie i odłożenie pewnej sumy. Po trzecie wynagrodzenie otrzymujemy za konkretne zadania w określonym czasie pracy, który nie zawsze jest adekwatny do czasu poświęconego na wykonanie zadania. Często spędzamy w pracy etatowej zbyt dużo czasu, marnując go na nudę, zamiast robić w tym czasie coś produktywnego.