Dom i mieszkanie

Zbiornik na deszczówkę betonowy – ekologiczne rozwiązanie

Wprowadzanie podatków od deszczu i wysokich opłat, skłania do zainstalowania betonowych zbiorników na wodę z systemem retencji wód deszczowych. Zbiornik na deszczówkę betonowy, sprawdzi się idealnie w gospodarstwach domowych, agroturystycznych, firmach. Zebraną wodą zasilić można toalety, pralki, myć samochód, podlewać ogród, itp. Betonowa konstrukcja zbiornika, pozwala na długoterminowe przechowywanie wody, jest to również zbiornik PPOŻ. To też sposób na codzienną ekologię i oszczędności przy anomaliach pogodowych np. w czasie suszy.

Jakie korzyści zyskujesz, montując zbiornik na deszczówkę betonowy?

Dzięki montażowi zbiornika na deszczówkę możesz zyskać duże oszczędności na rachunkach za wodę, na montażu systemów nawadniających w ogrodzie, obniżyć składki ubezpieczeniowe oraz opłaty skarbowe. Poza tym przefiltrowana miękka woda deszczowa, bogata jest w substancje mineralne, a co za tym idzie, doskonała do nawadniania i odżywiania roślin. Jak widzisz gromadzenie wody przynosi korzyści finansowe, bo obniża rachunki i daje niezależność np. w trakcie suszy. Zainstalowany zbiornik na deszczówkę betonowy zmniejszy wysokość podatku od deszczu i opłatę za wywóz śmieci, ponieważ nowe przepisy uzależniają wysokość opłat za wywóz śmieci od zużycia wody wodociągowej w gospodarstwie domowym.

Oszczędności uzyskasz też, gdy wykorzystujesz deszczówkę w toalecie, jeśli zbiornik betonowy na wodę deszczową ma doprowadzenie wody do domu. Betonowe zbiorniki na deszczówkę długotrwale przechowują wodę bez utraty jej jakości, są szczelne, trwałe, nie zmieniają pH wody, a montaż jest jednorazowym wydatkiem. Konstrukcja zbiornika jest bezobsługowa i mało kosztowna w eksploatacji.

Czym się kierować przy wyborze zbiornika na deszczówkę?

Wybierając betonowy zbiornik na deszczówkę, weź pod uwagę zapotrzebowanie na wodę oraz to, jakie masz możliwości zebrania wody opadowej. Dla dużego zapotrzebowania odpowiedniejszy będzie zbiornik podziemny, nie zabiera dużo miejsca, chroni wodę przed szkodliwymi czynnikami. Zbiorniki są w różnych wersjach, najtrwalsze są monolityczne, w 100% szczelne. Można łączyć betonowe zbiorniki w systemy, zmniejszając wielkość i wagę zbiornika, zamiast jednego dużego. Zbiorniki można też wyposażyć w systemy filtrujące. Kiedyś stawiano pod rynnę po prostu szczelne beczki, jednak współczesne zbiorniki dają wiele więcej możliwości zagospodarowania wody.

Wybierz najkorzystniejsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę:

  • powierzchnię dachu, bo im większa, tym więcej wody można zbierać,
  • jaka jest możliwość podłączenia zbiornika do rynny,
  • do jakich celów chcesz wykorzystać deszczówkę,
  • umiejscowienie zbiornika w pobliżu budynku lub pod ziemią.

Gotowe zbiorniki na deszczówkę są szczelnie zamknięte i do natychmiastowego montażu. Podziemne zbiorniki przydają się do zaspokajania wysokiego zapotrzebowania, nie zajmują przestrzeni, a zbierają więcej wody. Dla ograniczonej możliwości zbierania wody najlepiej zainstalować zbiornik naziemny, którego zaletami jest łatwy dostęp do wody, i bezproblemowe opróżnianie zbiornika przed zimą.

Zbiornik można wyposażyć w filtry, uzdatniacze wody, elementy odprowadzające deszczówkę do instalacji domowej i tym samym połączyć zbiornik z pralką, z toaletą. Używanie deszczówki jest ekologiczne oraz ekonomiczne. Zastosowanie wody opadowej jest odpowiednie do wielu różnych czynności, do mycia samochodu, spłukiwania toalety, podlewania ogrodu, do prania – wszystko zależy od Twoich potrzeb.

Czym różnią się zbiorniki naziemne od podziemny? Zbiorniki naziemne nie wymagają montowania hydrofora, woda wypływa ze zbiornika zgodnie z prawami fizyki. Zbiornik podziemny wymaga hydrofora, by wytworzył ciśnienie do używania wody deszczowej w ogrodzie. Oba zbiorniki podłącza się do rur i rynien, którymi spływa woda deszczowa z dachu. Wykorzystując wodę deszczową, zgromadzoną w zbiorniku, zmniejszymy rachunki i zadbamy o środowisko naturalne.

Dodaj komentarz