Dom i mieszkanie

Wybór agregatu do domu – co warto wziąć pod uwagę?

Nie ma co ukrywać – w dzisiejszych czasach większość osób na co dzień polega na elektryczności. Sytuacja braku prądu, nawet przez kilka godzin, może być bardzo problematyczna. Urządzeniem, które pozwala podtrzymać pracę domowych urządzeń elektrycznych w przypadku awarii, jest agregat prądotwórczy

Generator prądu – najważniejsze informacje

Agregat prądotwórczy to urządzenie, którego zadaniem jest wytwarzanie energii elektrycznej. Zbudowany jest z silnika, rozdzielnicy, prądnicy oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych. Warto wspomnieć o tym, że niektóre dostępne na rynku agregaty wyposażone są specjalną obudowę, która nie tylko chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także tłumi pracę urządzenia, co wpływa na komfort użytkowników. Generatory prądu działają na zasadzie wewnętrznego spalania paliwa. Energię powstałą na skutek tego procesu zamieniają w energię mechaniczną, która wprawia w ruch wirnik prądnicy. To pozwala na wytworzenie prądu elektrycznego w jej obwodzie.

Co można podłączyć do urządzenia?

Osoby rozważające zakup generatora prądu do domu, mogą zyskać niezależne, bezpieczne źródło energii elektrycznej, przydatne w razie awaryjnych sytuacji. Nawet podczas awarii sieci elektrycznej można dzięki niemu podtrzymać funkcjonowanie sprzętów takich jak zamrażarka, lodówka, kuchenka, telewizor, laptop czy mikrofalówka. Agregaty prądotwórcze przydają się nie tylko w domach jednorodzinnych. Dzięki nim można zwiększyć komfort wypoczynku na kempingu bądź w domku letniskowym. Uznaje się, że agregat 5 KW to urządzenie o mocy wystarczającej do tego, by w przypadku braku prądu podtrzymać pracę wszystkich, najważniejszych domowych urządzeń.

Gdzie można stosować agregaty prądu?

Agregaty prądu mają zastosowanie w najróżniejszych miejscach:

  • w domach podczas awarii i chwilowego braku zasilania,
  • na budowach, które nie mają jeszcze dostępu do prądu z sieci,
  • na imprezach plenerowych,
  • na kempingach,
  • w domkach letniskowych.

Jak widać, są to urządzenia o bardzo wszechstronnym zastosowaniu, przydatne na co dzień. Awarii zasilania nigdy nie da się przewidzieć, dlatego na pewno warto zawsze mieć pod ręką agregat prądotwórczy.

Jaki sposób zasilania agregatu wybrać?

Uznaje się, że to agregaty działające w oparciu o silnik benzynowy są niezawodną i dość ekonomiczną opcją. Niektóre osoby biorą także pod uwagę przenośne agregaty z silnikiem diesla, jednak w przypadku domu jednorodzinnego mogą nie być najlepszym pomysłem. Wszystko dlatego, że są zdecydowanie droższe od modeli benzynowych, a także generują spory hałas, co znacznie zmniejsza komfort ich użytkowania. Nieco rzadziej spotykane są urządznia zasilane gazem LPG, które szczególnie praktyczną opcją są w przypadku podłączenia domu do scentralizowanego gazociągu. W przeciwnym wypadku konieczne może być dostarczanie paliwa w butlach. Urządzenia LPG są ciche, łatwe w utrzymaniu i ekonomiczne.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak przydatnym i funkcjonalnym urządzeniem może być agregat prądotwórczy. Jedno jest pewne – na pewno warto mieć go w zanadrzu!

Dodaj komentarz