wynajem mieszkania
Dom i mieszkanie

Wynajem mieszkania – sposoby opodatkowania dochodów.

Rynek nieruchomości w Polsce umożliwia inwestowanie kapitału w mieszkania pod wynajem. Jest to pewna i bezpieczna lokata naszych środków finansowych. Jeżeli zdecydujemy się na taką formę zarabiania, musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Przede wszystkim, czy mamy obowiązek powiadomić Urząd Skarbowy? A podatek – czy płacić ryczałtem 8, 5%, a może lepiej rozliczać się według skali podatkowej? Co możemy wliczać w poczet kosztów?

Pytań mnoży się wiele, ale warto dowiedzieć się dokładnie, na co musimy zwrócić uwagę, jeżeli chcemy rozliczyć nasz przychód/dochód z wynajmu.

PRYWATNY WYNAJEM MIESZKANIA – JAKI PODATEK?

Generalnie należy zawiadomić Urząd Skarbowy o naszych wpływach z tytułu wynajmu określonego lokalu. Odnośnie podatku, to tu mamy dwie opcje do wyboru: ryczałt albo zasady ogólne. Z reguły urzędnik od razu podsunie nam formularz wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania. Czyli od tej chwili nasz przychód rozliczamy ryczałtem – 8, 5% od przychodu z wynajmu. Na przykład: wynajmujemy mieszkanie za 1000 zł miesięcznie, tym samym 85 zł stanowi podatek.

Ale nie musimy zgadzać się na taką formę opłaty. Ryczałt nie koniecznie może oznaczać dla nas formę korzystniejszą od zasad ogólnych. Dlaczego? Jeśli mówimy o rozliczeniu według skali podatkowej, to tu w grę wchodzi podatek od dochodu. A dochód jest to przychód minus koszt.

Czyli w tym przypadku po prostu odliczamy koszty. Faktem jest, że jest to 18%, ale od kwoty niższej niż w sytuacji, gdy płacimy ryczałtem, czyli 8, 5%, od całej kwoty. I wybór sposobu zapłaty podatku należy do nas.

Ale dokładnie – co możemy ująć w poczet tych kosztów?

NASZE WYDATKI POWIĄZANE Z DOCHODEM

Brzmi tajemniczo, ale są to po prostu uzasadnione wydatki jakie ponosimy wynajmując komuś mieszkanie. Mogą to być:

– wpłaty do wspólnoty czy też do spółdzielni, tzw. opłaty administracyjne;

– opłaty za media (ale tylko wtedy, kiedy opłat tych nie ponosi najemca);

– odsetki od kredytu (jeżeli mieszkanie jest obciążone kredytem);

– amortyzacja.

Tak więc, jeśli zdecydowaliśmy się na wynajem naszego lokum, to dokładnie zorientujmy się, ile pieniędzy musimy oddać fiskusowi. Jeżeli pojawią się problemy, to zawsze możemy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Odpowiednie biuro rachunkowe, specjalizujące się w rozliczaniu najmu, będzie niczym pewny siebie Gladiator, spokojnie, rozważnie, z doświadczeniem dbał o nasze finanse.

Dodaj komentarz