Oświetlenie tarasu i ogrodu – ciekawe, sprawdzone rozwiązania
- 3 lipca 2020
- by Redakcja EBE
- 203 Views
Kto z nas nie lubi czasem siedzieć w swoim ogrodzie, delektując się pięknem i spokojem nocy? Niestety, jeśli chodzi o klimat panujący w Polsce, wiosna i lato nigdy nie trwają wystarczająco długo, aby cieszyć się podobnymi urokami każdego dnia. Ale obecnie znajdzie się niejeden sposób na jak najlepsze wykorzystanie ciepłych wieczorów. Mowa oczywiście o instalacji odpowiedniego oświetlenia, które dodatkowo uatrakcyjni nasz taras i ogród, a przy tym umili przebywanie na świeżym powietrzu nawet do późnych godzin nocnych. Jakie konkretnie rozwiązania warto rozważyć przy wyborze i zakupie lamp ogrodowych?
Przede wszystkim – zacznij od planowania
Najpierw musisz ustalić, jakie możliwości mają zaoferować wybrane rozwiązania, jakie oczekiwania powinny spełnić. Warto więc zająć się wieloma warstwami i aspektami oświetlenia, zwłaszcza gdy na przestrzeni cieplejszych miesięcy zdecydowanie spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. W projektowaniu oświetlenia zewnętrznego istotne jest zwrócenie uwagi zarówno na iluminację zadaniową, jak i na światła służące uczynieniu naszego ogrodu bardziej zachęcającym.
Opracowanie własnego planu jest szczególnie ważne, jeśli w tym przedsięwzięciu nie bierze udziału profesjonalista zajmujący się architekturą krajobrazu, aranżowaniem ogrodów i podobnymi zadaniami. Dzięki skrupulatnemu rozważeniu tej kwestii zorientujesz się, jaki budżet będzie Ci potrzebny do urzeczywistnienia swojej wizji tarasu czy ogrodu. A także pomoże uniknąć zakupu zbyt dużej liczby urządzeń czy lamp, które finalnie okażą się dla danego obszaru nieodpowiednie.
Zacznij od oświetlenia zadaniowego. Tego typu rozwiązania powinny mieć bowiem pierwszeństwo w Twoich planach co do „świetlnej aranżacji”. W przypadku oświetlenia zadaniowego istotne jest, aby umożliwiało ono komfortowe korzystanie ze ścieżek i wejść. Jeśli dane urządzenie jest wystawione na działanie warunków atmosferycznych, należy upewnić się również, że charakteryzuje się wystarczającą odpornością np. na wilgoć, duże nasłonecznienie czy niskie temperatury.
Zorientuj się również, czy dokonujesz zakupu technologii przeznaczonej rzeczywiście do użytkowania za zewnątrz – w innym wypadku może się ona okazać nieodpowiednia pod wieloma względami, nawet jeśli pozornie stwarza wrażenie atrakcyjnej i dobrze przystosowanej. Ponadto, jasne światło, które oświetla dom, nie tylko podkreśla jego estetykę, ale także zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo. Dobre oświetlenie zewnętrzne nierzadko pełni rolę znakomitego środka odstraszającego potencjalnych włamywaczy.
Dowiedz się więcej o innych, praktycznych i efektywnych rozwiązaniach antywłamaniowych.
Jaki rodzaj oświetlenia okaże się właściwy?
Na tarasie najlepiej sprawdzają się kinkiety i lampy wiszące. Podkreślają one fakturę elewacji i kolor budynku. Dodatkowo, stwarzają wrażenie subtelnych zdobień świetlnych na ścianach, dodając przytulnej atmosfery. Taki efekt można uzyskać, montując lampę, której kąt padania światła da się regulować poprzez odpowiednie nachylenie płyt, tworząc ciekawe formy na ścianie lub elewacji. W ogrodzie mamy więcej miejsca, dlatego w tym przypadku warto również pomyśleć o lampach trawnikowych lub stojących.
W Polsce klasyka w zakresie świetlnej aranżacji ogrodów i tarasów jest nadal popularna. Czy to z sentymentu do przeszłości, czy z zamiłowania do bardziej wyszukanych form, okazuje się, że często lubimy wybierać modele retro, przypominające XIX-wieczne lampy gazowe.
Świetlna harmonia, czyli mniej znaczy więcej
Tak jak w przypadku większości sytuacji (zwłaszcza związanych z estetyką i wystrojem) – proste rozwiązanie zazwyczaj są najlepsze. Jeśli mocno rozświetlisz cały ogród, nic nie będzie wyjątkowe. Wszystko paradoksalnie „zniknie”, przykryte ogólnym wrażeniem przesady. Dlatego wiele osób odwiedza artykuły internetowe, poświęcone aranżacjom ogrodów czy wręcz udaje się w tym celu do profesjonalnego projektanta krajobrazu. Tymczasem zwolennicy bardziej minimalistycznych form cenią sobie dyskretne rozwiązania, które subtelnie wkomponowując się w przestrzeń, akcentując jej walory, jednocześnie ich nie przytłaczając.
Dla wielu z nas ogród to przestrzeń życiowa, w której odpoczywamy, pracujemy i bawimy się z dziećmi. Oświetlając nasz ogród, balkon, taras czy werandę, tak naprawdę powiększamy przestrzeń swojego domu, a zarazem w wyjątkowy sposób dbamy o jej istotne obszary. Pamiętajmy, że kontakt z naturą wnosi do naszego życia pozytywne emocje. Nierzadko ważne jest dla nas, aby móc się zatrzymać, odetchnąć, na moment zdystansować się do pędzącej codzienności. Ogród, własny kawałek przyrody zdecydowanie to ułatwia – tym bardziej, jeśli jest pięknie zaaranżowany i oświetlony.