
Czas to pieniądz mówi stare powiedzenie. Szkoda, że niewielu z nas potrafi nim właściwie zarządzać. Dziś, kiedy stoimy przed wyzwaniem opanowania pracy zdalnej, która zakłada zorganizowanie własnego stanowiska pracy, najczęściej w prywatnym domu i samodzielnej organizacji, dobrze widać, jak słabo potrafimy zarządzać czasem. Jak dobrze organizować pracę?
Zorganizuj stanowisko pracy
Dla podniesienia własnego komfortu, zadbaj o stworzenie sobie miejsca pracy. Nikt oczywiście nie wymaga, abyś odtworzył komfort biura, ale wyznacz miejsce w domu, w którym będziesz pracował. Jeśli masz komfort odrębnego pokoju to wspaniale, jeśli nie, niech będzie to blat, wygodne krzesło i komputer, który służy tylko do twojego użytku. Pozwoli to na wydzielenie strefy pracy i oddzielenie jej od przestrzeni prywatnej.
Ustal godziny
Nawet, jeśli nikt nie narzuca ci godzin, w których masz pracować, a działania realizujesz w sposób zadaniowy, ustal konkretne godziny, w których pracujesz. Pozwoli ci to na lepszą organizację. O godzinach pracy porozmawiaj z rodziną i znajomymi. Ci wszyscy, którzy nie mają kontaktu z pracą zdalną lub pracą wykonywaną z domu, z byt często uznają, że nie pracujemy. Wychodzą z założenia, że jeśli jesteśmy w domu to jesteśmy dyspozycyjni. Przede wszystkim, ustal ze swoimi dziećmi, w jakich godzinach pracujesz i że to czas, w którym nie wolno ci przeszkadzać. Godziny pracy dostosuj do rytmu twojej wydajności. Jeśli wolisz pracować od rana, takie godziny ustal. Ważne, by były one stałe. W ten sposób sam szybko przywykniesz, że jesteś „w pracy”.
Usuń wszystko to, co się rozprasza
Podstawa wydajnej pracy to koncentracja na zadaniu. Wiele osób pracuje lepiej w absolutnej ciszy, innym gwar nie przeszkadza. Ważne, aby nie odrywać się od pracy, bo przerwa sprawia, że potem musimy od nowa się skoncentrować, aby powrócić do wykonywanej czynności. Pracując, skup się na zadaniu i nie sprawdzaj w tym czasie poczty, nie rozmawiaj przez telefon i nie zajmuj się czynnościami domowymi.
Podziel czas pracy na bloki
Ustal harmonogram dnia pracy i podziel go na bloki zadań. Jeśli praca wymaga kontaktów telefonicznych, telekonferencji, spotkań uzgodnij w jakich godzinach, będą się odbywać. Kolejny blok czasu przeznacz na czynności wymagające pełnej koncentracji, a inny przeznacz na składanie raportów czy kontrole. W ten sposób oddzielisz od siebie poszczególne czynności i zaplanujesz dzień.