
Fotowoltaika – co warto wiedzieć przed zakupem?
- 28 sierpnia 2022
- by Redakcja EBE
- 72 Views
Przejście na energię słoneczną to kosztowny i pracochłonny krok, ale wszyscy właściciele instalacji fotowoltaicznych twierdzą, że warto zainwestować. Któż nie chciałby mieszkać w domu korzystającym z taniej energii pochodzącej z odnawialnego źródła? Wiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest energia odnawialna, w wyniku czego ilość instalacji fotowoltaicznych stale rośnie.
W Polsce ponad milion rodzin korzysta już z paneli słonecznych zainstalowanych na dachach domów w całym kraju, a zainstalowane panele słoneczne dostarczają ok. 7% całej produkowanej energii elektrycznej. Jeśli zastanawiasz się, czy fotowoltaika jest dla Ciebie i planujesz montaż systemu paneli słonecznych na dachu domu lub firmy, poniżej znajdziesz kilka pytań, które warto sobie zadać przed uruchomieniem inwestycji.
Czy fotowoltaika może być zainstalowana na Twoim dachu?
Dach, na którym ma zostać zainstalowana fotowoltaika, musi być dość mocny. Możesz zasięgnąć informacji od technika solarnego na stronie https://fotowoltaika.plus – oceni on Twój dach, pomoże Ci określić, czy wymaga on dodatkowego wsparcia. Jeśli okaże się, że Twój dach wymaga naprawy lub wymiany w ciągu najbliższych kilku lat, najlepiej go naprawić przed rozpoczęciem prac instalacyjnych. W ten sposób nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów demontażu systemu, a następnie ponownej instalacji, gdy cała fotowoltaika będzie już dostarczona.
Czy fotowoltaika wymaga specjalnego kształtu dachu?
Wspomniana w poprzednim punkcie wizyta na miejscu jest korzystna także w celu ustalenia, czy Twój dach jest odpowiedni do tego, by fotowoltaika mogła zostać na nim poprawnie zainstalowana. Popularny i często spotykany dach dwuspadowy świetnie nadaje się do montażu paneli słonecznych. Jeśli jednak masz inny rodzaj dachu, prawie na pewno również na nim da się zainstalować panele. Podczas sprawdzenia Twojego dachu, instalatorzy wezmą pod uwagę jego rodzaj, kształt, materiał, z którego jest wykonany i inne parametry, które mogą mieć wpływ na instalację i efektywność zainstalowanego systemu.
Jeśli chodzi o materiał wykonania, niektóre materiały dachowe lepiej niż inne wspierają panele słoneczne:
Metal (najczęściej blachodachówka) jest najlepszym materiałem do montażu paneli słonecznych, ponieważ nie wymaga penetracji dachu.
Gonty kompozytowe również świetnie się nadają do instalacji słonecznej, ponieważ są trwałe.
Pokrycia dachówkowe są różne i instalacja na konkretnym dachu zależy w dużym stopniu od kondycji materiału. Dachówka ma skłonność do pęknięć i załamań, dlatego często łatwiej jest układać płytki betonowe.
Czy fotowoltaika wymaga konkretnego nachylenia dachu?
Fotowoltaika jest zależna od słońca. Im więcej światła dostaje, tym więcej energii produkuje w zamian. Jeśli jednak Twój dach skierowany jest w inną stronę, możliwe jest, że panele będą miały kłopot z osiągnięciem pełnego potencjału mocy. Aby jak najskuteczniej wykorzystać moc promieni słonecznych, które padają na Twoją instalację, upewnij się, że jest ona skierowana na południe. Kierunek zachodni może również wystarczyć w zależności od nachylenia i orientacji dachu.
W niektórych przypadkach panele słoneczne mogą wykorzystywać energię, gdy są instalowane na dachach skierowanych na wschód lub północ. Warto w tym celu posłużyć się internetowym kalkulatorem potencjału słonecznego, który pomoże Ci określić wydajność energetyczną Twojego dachu. Zawsze jednak polegaj przede wszystkim na ekspertach w dziedzinie energii słonecznej.
Jak efektywna będzie fotowoltaika w konkretnym przypadku?
Jeśli masz starszą instalację grzewczą, okna i drzwi, które nie są odpowiednio uszczelnione, bardziej opłacalne może być wprowadzenie poprawy efektywności energetycznej w domu przed zainstalowaniem paneli słonecznych. Możesz w takiej sytuacji zainstalować system z mniejszą liczbą paneli i w ten sposób poprawić szybkość zwrotu kosztów, wcześniej ograniczając zużycie energii.
Im więcej prądu zużywasz, tym większe oszczędności i tym szybciej Twoja fotowoltaika się zwróci. Twoje zużycie energii wzrośnie w sytuacji, w której chcesz zainstalować basen, kupić samochód elektryczny lub powiększyć swoją rodzinę. Zużycie energii będzie różne na przestrzeni całego roku. Najczęściej szczytowy pobór mocy występuje w letnie miesiące z powodu dużego obciążenia klimatyzacją. Równie prawdopodobne jest wystąpienie dużego poboru zimą, gdy trzeba ogrzać domy.