Farba na blachę – jej zastosowanie i właściwości
- 20 kwietnia 2021
- by Redakcja EBE
- 254 Views
Farba na blachę, jak jej nazwa wskazuje, jest produkowana z myślą o pokryciach dachowych. Dzięki tej farbie Twój dach może odzyskać dawny blask i uniknąć korozji. Jednak zastosowanie farby dachowej jest o wiele szersze. Dowiedz się, gdzie jeszcze możesz ją wykorzystać.
Farba na blachę… i nie tylko
Farba na blachę jest to tak naprawdę warstwa ochronna, która zawiera w sobie mikroskopijne cząstki metalu oraz barwniki. Dzięki temu od wielu lat farby na dach z sukcesem chronią pokrycia dachowe, przedłużając ich trwałość. Dobra farba na dach nie tylko ochroni zadaszenie domu przed powstawaniem nowych ognisk korozji, ale także zadba o to, aby czynniki atmosferyczne nie wpłynęły na jej podstawowe funkcje. Posiadając dach wykonany ze stalowej lub ocynkowanej blachy, regularne malowanie jest konieczne do utrzymania go w dobrej kondycji.
Farby na dach występują w wielu kolorach, a więc nie tylko czynnik ochrony powierzchni decyduje o pomalowaniu zadaszenia. Jeżeli chcemy odświeżyć nieco wygląd naszego domu, to pomalowanie dachu na nowy kolor, będzie świetnym rozwiązaniem. Dodatkowo jest to o wiele tańsza forma renowacji niż np. wymiana całego dachu. Farbę na blachę stosuje się również do malowania innych stalowych powierzchni. Świetnie sprawdzi się, np. do malowania metalowego płotu, przęseł lub stalowej siatki. Jeśli malowałeś dach i zostało Ci trochę farby, wykorzystaj ją do pomalowania ogrodzenia. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także uzyskasz modny, minimalistyczny efekt współgrających kolorystycznie elementów.
Czy farba na blachę przeciwdziała korozji na innych powierzchniach?
Korozja kojarzy nam się głównie z brązowieniem metalu, który z czasem ulega kruszeniu. I faktycznie, tak opisane zjawisko jest korozją. Według pojęcia słownikowego korozją metali nazywamy proces chemiczny lub elektrochemiczny, który prowadzi do stopniowego zniszczenia materiału. Jednak korozji ulegają też inne materiały, nie tylko stal. Plastik, beton, a nawet topnienie lodowców, również można określić mianem korozji. Na szczęście niektóre z materiałów jesteśmy w stanie ochronić przed działaniem korozji, stosując np. odpowiednie farby antykorozyjne do stali.
Jeśli zatem chcesz wykorzystać farbę na dach do malowania innych powierzchni wykonanych z metalu, to nic nie stoi temu na przeszkodzie. Farba na blachę świetnie sprawdzi się również na innych nawierzchniach, takich, jak siatka ogrodzeniowa, brama wjazdowa lub inne metalowe elementy, które są narażone na działanie czynników atmosferycznych, a w szczególności wody. Dzięki regularnym zabiegom malowania, wszystkie Twoje stalowe elementy pozostaną w dobrym stanie przez długie lata.
Jednak, aby malowanie stalowych powierzchni farbą było skuteczne, konieczne jest odpowiednie przygotowanie materiału. Farba na blachę zadziała jedynie wtedy, kiedy będzie mogła dobrze przylegać do powierzchni. Dlatego przed malowaniem konieczne jest oczyszczenie powierzchni. Jeśli przedmiot, który chcemy pomalować, jest już zardzewiały, należy koniecznie usunąć wszystkie miejsca, na których widoczna jest rdza. Świetnie do tego sprawdzi się papier ścierny do metalu lub zwykła druciana szczotka. Im dokładniej uda nam się oczyścić powierzchnię z rdzy tym mamy większą szansę, że farba do malowania spełni lepiej swoją funkcję ochronną.
Jednak zanim przejdziemy do malowania, konieczne jest jeszcze dokładne oczyszczenie powierzchni z wszelkich zanieczyszczeń. Kurz, pyłki lub pajęczyny również będą miały wpływ na przyczepność farby do powierzchni. Kolejnym etapem przed malowaniem jest odtłuszczenie. Możemy do tego użyć benzyny, rozpuszczalnika lub innego płynu, który ma właściwości usuwające tłuszcz. Po tych zabiegach można przejść do malowania powierzchni. W tym momencie może zdecydować, czy danemu elementowi konieczne jest malowanie farbą podkładową, czy nie. Jeżeli element był wcześniej malowany i ma spore ubytki spowodowane działaniem korozji, fachowcy zalecają zastosowanie farby podkładowej, która wyrówna powierzchnię i dodatkowo pomoże zabezpieczyć malowany obiekt. Po tych wszystkich zabiegach może w końcu przejść do właściwego malowania farbą nawierzchniową. Tak zabezpieczone elementy ze stali na pewno przetrwają długie lata.