Bitcoin dla początkujących – poradnik
- 23 czerwca 2020
- by Redakcja EBE
- 240 Views
Kryptowaluty to coraz popularniejszy temat, który powoli wkracza do ogólnej świadomości społecznej. Jeśli nie dysponujesz jeszcze wiedzą na temat największej kryptowaluty świata i chcesz nadrobić te braki, w tym poradniku znajdziesz opis bitcoina dla początkujących. Jak powstała największa kryptowaluta świata? Na czym polega jej wydobywanie? Jakie możliwości otwiera przed nami świat zdecentralizowanych walut wirtualnych?
W tym tekście znajdziesz wiadomości ogólne. Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji przeczytaj poradnik do bitcoina w formie rozszerzonej, który zawiera instrukcje jak zacząć, jak przechowywać i jak kupić najbardziej znaną kryptowalutę świata.
Bitcoin powstał w roku 2009, a jego twórcą był człowiek kryjący się pod pseudonimem: Satoshi Nakamoto. Mimo wielu śledztw, do dziś nie udało się wskazać prawdziwej tożsamości autora największej kryptowaluty świata. Projekt bazował na koncepcie stworzonym już w 1998 roku przez Weia Daia. To pierwsza w historii kryptowaluta, która zdołała zyskać międzynarodową sławę. Ideą przyświecają twórcy było stworzenie środka płatniczego oferującego pełną dyskrecję i anonimowość nadawcy. Wirtualna waluta nie podlega komisjom nadzoru finansowego i jest niezależna od polityków. Kanwą dla bitcoina był wielki kryzys na amerykańskiej giełdzie z roku 2008.
Poradnik od podstaw
Poradnik ukazujący bitcoina dla początkujących powinien nieco przybliżyć technologię blockchain. To przestrzeń cyfrowa, w której znajdują się bloki i łańcuchy transakcyjne łączące ze sobą wszystkich uczestników sieci. Węzły łączą się ze sobą za pośrednictwem sieci peer-to-peer. Dzięki temu obie strony transakcji mogą zachować anonimowość. Środki można przesyłać bez udziału strony trzeciej, która wszystko nadzoruje.
W obrębie blockchaina można przeprowadzać transakcje, a także tworzyć nowe bloki i łańcuchy systemu. Choć zamysł wydaje się mocno skomplikowany, jest on naprawdę prosty w swoim działaniu. Sieć bitcoina napędzają sami użytkownicy, którzy udostępniają moc obliczeniową. W zamian mogą wydobyć tokeny, które są nagrodą za utworzenie nowego bloku transakcyjnego. Według tego schematu co 10 minut do obiegu trafia 6,5 nowych bitcoinów.
Na czym polega wydobywanie bitcoinów?
Bitcoin to twór całkowicie zdecentralizowany, który nie podlega nadzorowi oraz jest niezależny od systemów bankowych. Sieć bloków i łańcuchów musi być jednak napędzana. Do przeprowadzania płatności potrzebna jest moc obliczeniowa. Tą udostępniają górnicy, którzy dobrowolnie angażują swoje komputery do napędzania sieci. Wiąże się to oczywiście ze wzmożonym zużyciem prądu. W związku z tym, górnicy mogą zostać nagrodzeni tokenami za swoją pracę. Takie działanie sieci jest oparte na algorytmie konsensusu Proof of Work. Omawiając temat bitcoina warto wspomnieć, że pełny nakład tokenów został ograniczony do 21 milionów. W światowym obiegu znajduje się na dzień dzisiejszy ponad 18 milionów.