Wszystko, co musisz wiedzieć o frezowaniu kominów
- 31 sierpnia 2021
- by Redakcja EBE
- 211 Views
Twój komin się rozszczelnił? Musisz zrekonstruować przewód kominowy? Chcesz podłączyć do komina piecyk gazowy? To znak, że czeka Cię frezowanie komina. Co to za proces i jakich wymaga kwalifikacji? Czy można go przeprowadzić samodzielnie? I na czym właściwie polega? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku. Sprawdź koniecznie!
Frezowanie kominów – na czym polega ta technika?
Choć frezowanie kominów jest z założenia całkowicie bezinwazyjną metodą, do wykonania tej czynności potrzeba odpowiednio dużej wiedzy i doświadczenia. Tym samym, należy ją powierzyć specjaliście w tej dziedzinie. Frezowanie kominów nie wymaga na szczęście kucia w konstrukcji kominowej. Jest to niewątpliwa zaleta tego procesu, która pozwala w znacznym stopniu ograniczyć koszty całego przedsięwzięcia. Frezowanie kominów pozwala na bezpiecznie poszerzenie komina ceglanego. W przypadku innych materiałów decyzję powinien podjąć kominiarz.
Frezowanie wymaga zastosowania specjalistycznego oprzyrządowania, w tym frezarki kominowej. Urządzenie tego typu działa od wewnątrz. Usuwa zbędne warstwy cegieł, starą zaprawę i zalegający gruz. Prawidłowo przeprowadzone frezowanie kominów to tani i szybki sposób na rekonstrukcję nieszczelnego systemu wentylacyjnego w budynku mieszkalnym.
Alternatywą dla frezowania jest przebudowa górnej części komina. W przeciwieństwie jednak do frezowania, metoda ta nie daje 100% szczelności i wymaga znacznie większych nakładów finansowych.
Zalety frezowania kominów
Nie sposób wymienić wszystkich zalet frezowania komina, ale warto pamiętać o kilku najważniejszych. Oto one:
● poprawa ciągu kominowego,
● utrzymanie komina w dobrym stanie przez wiele lat bez potrzeby przebudowy,
● pozbycie się zalegającej w kominie smoły,
● szybka i bezproblemowa instalacja wkładu kominowego.
Czy wiesz, kiedy należy przeprowadzić frezowanie komina?
Zwiększenie światła przewodu kominowego okazuje się niezbędne, kiedy zachodzi potrzeba poprawy komina oraz podłączenia kominka lub jakiegokolwiek urządzenia grzewczego (np. piec gazowy). Czynność tę należy także wykonać, kiedy w trakcie przeglądu zostanie wykryta nieszczelność wymagająca zamontowania wkładu kominowego.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Otóż, frezowanie kominów nie wymaga przemurowania komina. To świetna wiadomość dla osób, które obawiają się bałaganu podczas przeprowadzania prac naprawczych, gdyż uszczelnienie przewodu odbywa się od strony wewnętrznej.
Poprawnie zamontowany wkład kominowy zapewnia szczelność i doskonale niweluje straty ciepła. Tym samym możemy się spodziewać zwiększenia efektywności całego systemu grzewczego, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji instalacji oraz rachunki, które nie zrujnują domowego budżetu. Czy zatem warto zwlekać z frezowanie komina? Zdecydowanie nie, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi zarówno nasze bezpieczeństwo, jak i spore oszczędności.