Firmy i usługi

W jakich branżach wdrożyć roboty pakujące?

Z przyjemnością obserwujemy, że wszelkiej maści roboty pakujące pozwalające zautomatyzować najbardziej wymagające, żmudne i powtarzalne etapy procesu produkcyjnego stają się normą w coraz większej liczbie różnorakich branż przemysłu. Początkowo stosowane one były przede wszystkim przez przetwórców i producentów wyrobów spożywczych, którzy to pragnęli mieć pewność, że każdy z wyrobów opakowany zostanie w sposób identyczny, zgodnie ze wskazaniami sanepidu oraz innych organów nadzorczych, jak również przy wykorzystaniu technik i materiałów gwarantujących stuprocentową ochronę przed uszkodzeniami jak i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, w tym wahań temperatur.

Obecnie jednakże także w gałęzi motoryzacyjnej, elektronicznej, lotniczej, czy chemicznej zauważyć można duże zainteresowanie właścicieli zakładów urządzeniami, które to mogą w sposób optymalny wyręczyć pracowników w procesach pakowania wstępnego oraz uzupełniającego.

W lwiej części przypadków, maszyny takie bazują na wykorzystaniu specjalnej folii, którą to owijany jest produkt lub też kartonu o ustandaryzowanych wymiarach, z którego powstaje solidne, bezpieczne, a także ekologiczne opakowanie. Urządzenia takie zaskarbiły sobie sympatię wielu zainteresowanych automatyzacją ekspertów, jako że ich zastosowanie daje miarodajne wyniki, a ich modułowa struktura sprawia, że w dowolnym momencie linię produkcyjną można przedłużyć lub też zmniejszyć, w zależności od specyfiki zamówień oraz zapotrzebowania na określone towary.

Co więcej, jeżeli dane przedsiębiorstwo wytwarza tylko kilka typów produktów, okazać się może, że roboty pakujące działać będą w takiej firmie w sposób bezobsługowy. Wystarczyć będzie bowiem ich wstępna konfiguracja i zapisanie ustawień w pamięci urządzenia, aby następnie mogło ono bez jakichkolwiek problemów wykonywać powierzone mu zadania przez od kilkuset do nawet kilku tysięcy cykli. Niekiedy jedynie konieczna może okazać się modyfikacja parametrów bądź też przeprowadzenie podstawnych prac naprawczo-konserwacyjnych, które to jednak nie powinny stanowić zbyt wielkiego wyzwania dla osoby przeszkolonej w jej obsłudze.

Przedstawiciele wielu branż w dalszym ciągu wstrzymują się jednakże przed zakupem urządzeń wysokiej jakości jakimi są roboty pakujące, obawiając się przede wszystkim jednorazowego, dość znacznego wydatku. Co prawda na urządzenie z górnej półki przyjdzie nam wydać niemałe pieniądze, jednakże jak udowodniła gałąź spożywcza – dzięki swojemu zaawansowaniu technologicznemu urządzenie takie szybko się zwraca, a następnie zaczyna na siebie tylko i wyłącznie zarabiać, jednocześnie przyczyniając się do ograniczenia zapotrzebowania na pracę rąk ludzkich przy taśmie.

Maszyna sama pobierze folię bądź karton, opakuje dany produkt, a następnie przesunie go na kolejny etap procesu produkcyjnego lub też umieści w odpowiednich pojemnikach, z których będą one mogły zostać pobrane i przewiezione do sklepów bądź bezpośrednio do konsumentów docelowych. Uważamy, że jest to nie lada udogodnienie, którym trudno pogardzić!

Dodaj komentarz