Firmy i usługi

Usuwanie danych a wymazywanie danych – jaka jest różnica?

Usuwanie danych i ich wymazanie brzmią na pozór tak samo. Usunięcie umożliwia odzyskanie danych, a wymazanie jest trwałe. Jest to różnica szczególnie ważna dla firm, ponieważ może stwarzać poważne problemy i wiele kosztować. Większość kłopotów w tej kwestii wynika z przekonania, że przycisk “delete” bezpiecznie pozbędzie nas niechcianych plików.

Usuwanie danych wrażliwych, czyli jakich?

Dane można najogólniej podzielić na trzy grupy:

  1. Dane klienta – informacje, które umożliwiają identyfikację osoby: imię i nazwisko, adres, numery kont, dane finansowe i numer PESEL, a także informacje zdrowotne (dokumentacja medyczna) lub dane dotyczące płatności.
  2. Dane pracownika – zawierają te same dane, co dane klienta oraz przeglądy wynagrodzeń i wyników pracy.
  3. Dane korporacyjne – mogą dotyczyć danych dotyczących badań i rozwoju, wyników finansowych, własności intelektualnej, komunikację wewnętrzną.

Dane wrażliwe to takie, których udostępnienie wiąże się z pewnymi kosztami dla organizacji, której dane powierzono. Do kosztów takich należy zaliczyć:

  • koszty powiadomienia o złamaniu prawa o ochronie danych,
  • koszty związane z zadośćuczynieniem i naprawą,
  • ewentualne koszty związane z procesami sądowymi i grzywnami.

Przykładami danych wrażliwych są dane finansowe, takie jak dane bankowe lub karty płatniczej, własność intelektualna i tajemnice handlowe oraz dane osobowe, które umożliwiają identyfikację osoby.

Usuwanie danych a ochrona prawna

Rośnie liczba przepisów dotyczących ochrony danych, dlatego ważne jest, aby przechowywane przez nas poufne dane nie dostały się w niepowołane ręce. Ważne jest więc przechowywanie, zarządzanie danymi jak i usuwanie danych z baz.

Formatowanie i usuwanie danych a wymazywanie danych

Tradycyjne sposoby usuwania danych to:

Kosz: wrzucenie pliku do kosza jest często używane jako sposób wymazywania danych. Błędny sposób, ponieważ żaden plik po wrzuceniu do kosza, a nawet opróżnieniu go, nie jest trwale usuwany z komputera. Większość programów poradzi sobie z przywróceniem takich danych.

Formatowanie: powoduje, że system operacyjny oznacza jedynie ten obszar jako usunięty, a to oznacza nadpisanie. Wynik będzie taki, że nie zobaczysz już danych na ekranie, ale nadal będą dostępne na dysku i możliwe do odzyskania. To jak widać niestety jeden z przecenianych sposobów na usuwanie danych.

Do usuwania danych można użyć specjalnych narzędzi takich jak:

Oprogramowanie: specjalistyczne oprogramowanie do usuwania danych trwale usuwa dane ze wszystkich zasobów (komputerów, dysków twardych, serwerów, wyposażenia centrum danych i smartfonów). Usuwanie danych w ten sposób umożliwia bezpieczne ponowne wykorzystanie, odsprzedaż lub recykling nośników pamięci.

Niszczarki: rozbijają nośniki (dyski, smartfony, tablety) na drobne elementyco powoduje, że urządzenia te są bezużyteczne. To bezpieczny i skuteczny sposób niszczenia danych.

Demagnetyzery: niszczą dane na nośnikach magnetycznych w 100% i to w kilka sekund. Urządzenia tego typu polegają na wytworzeniu silnego pola elektromagnetycznego niszczącego zawartość nośników z danymi.

Dodaj komentarz