Zakupy

Sito obrotowe – nowa jakość wśród sit

Wielu z nas sito kojarzy się z jednym z najprostszych narzędzi użytkowanych w gospodarstwie domowym. Nasze mamy i babcie często korzystały bowiem z sita np. w kuchni, tworząc wspaniałe wypieki, jak i w stodole czy stajni, odsiewając plewy od nasion lub przecedzając wydojone mleko w celu pozbycia się zanieczyszczeń. Warto jednak pamiętać, iż sita nie są wykorzystywane wyłącznie w domach. W praktyce z tego nieskomplikowanego narzędzia ludzkość korzysta w wielu dziedzinach, nawet tych, które wydają się nieoczywiste.

Sita najczęściej odnajdziemy m.in. w przemyśle wydobywczym, spożywczym, gastronomii, ale także na wykopaliskach archeologicznych czy w pracowni fizyka z dziedziny rocket – science. To przekrojowe zastosowanie sit pokazuje nam, jak istotne jest to, aby narzędzie, o którym mowa mogło być idealnie dopasowane do obiektów, z którymi będzie pracować. Dziś rynek sit jest ogromny. Możemy zakupić tanie, plastikowe sito na użytek domowy, ale również niezwykle mocne sito obrotowe czy tkane. Czym charakteryzują się sita przemysłowe oraz dlaczego warto w nie zainwestować?

Czym charakteryzuje się sito obrotowe?

Aby opisać czym charakteryzuje się sito obrotowe musimy przedstawić w skrócie czym w ujęciu technicznym w ogóle sito jest. Otóż definicyjnie, sito jest to proste urządzenie, które ma za zadanie ułatwić człowiekowi oddzielanie od siebie małych obiektów od większych lub cieczy od obiektów stałych. Najprostsze sito jest płaszczyzną opatrzoną w otwory, które potocznie nazywamy oczkami. Przez oczka swobodnie przelatują tylko te przedmioty, które są mniejsze niż średnica dziurek. Wszelkie większe obiekty zostają wyłapane i mogą być swobodnie usunięte spośród tych wyselekcjonowanych. Przeważnie o przeznaczeniu sita decydują jego rozpiętość oraz wielkość oczek, dlatego choć w kuchni wystarcza nam popularne, małe sitko, tak dla wielu gałęzi jest to niewystarczające. Sita do zadań specjalnych radzą sobie codziennie z milionami drobnych obiektów do przesortowania. Aby rozdzielanie substancji było łatwiejsze i bardziej efektywne, na rynku pojawiło się również sito obrotowe, które zupełnie zmieniło wydajność sit i stało się nową jakością wśród narzędzi tego typu.

To, jak zostało skonstruowane sito obrotowe wynikało z potrzeby dostosowania tradycyjnego sita do pracy m.in. w przemyśle. W dużych fabrykach sita płaskie często nie są wydajne, ponieważ są statyczne, a więc mają tendencję do zatykania się itd. Sita obrotowe radzą sobie z tym problemem, ponieważ są wprowadzane w ruch i dzięki temu mogą oddzielić dziennie znacznie więcej obiektów niż ich poprzednicy.

Sito obrotowe to przedmiot o walcowatym kształcie, który jest pusty w środku. Tuba ma zwykle spore rozmiary, gdyż jak wspomniano, sita tego rodzaju produkuje się głównie na potrzeby fabryk. Ściany takiego sita są zbudowane w całości z siatki lub pokrywa je ona tylko w wybranych fragmentach. Dzięki kształtowi sita i materiałów wysokiej jakości, z którego jest skonstruowane, narzędzie jest zdolne do przenoszenia wybitnych obciążeń lub pracy pod wysokim ciśnieniem.

Jakie sito obrotowe wybrać?

Jeżeli dopiero zapoznajesz się z tematem sit, istnieje prawdopodobieństwo, że sito obrotowe to dla Ciebie zupełna nowość. Być może już teraz zauważyłeś/aś jednak, iż tego typu sprzęt o wiele lepiej sprawdzi się w Twojej firmie aniżeli zwykłe, płaskie sito. Jeśli tak, być może potrzebujesz kilku porad w zakresie tego jakie sita obrotowe są najlepsze, a których warto unikać.

Mówiąc zwięźle, dobre sito obrotowe to takie, które ma odpowiednie parametry. Oznacza to, że:

  • Jego wielkość musi być dopasowana do potrzeb,
  • Musi posiadać oczka o odpowiedniej średnicy,
  • Powinno być wyprodukowane z dbałością o techniki zgrzewania, dzięki czemu jako klienci nabierzemy pewności co do tego, iż zakupione przez nas sito obrotowe nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu lub usterce.

Zdecydowanie lepiej unikać natomiast kupowania sit obrotowych od nieznanych i nierekomendowanych firm. Jeśli przy oglądaniu sita przed zakupem zauważymy różne wady fabryczne lub odchylenia od normy, również powstrzymajmy się od zakupu. I wreszcie nie warto również kupować sita obrotowego, jeśli jest zbyt drogie w stosunku do jakości, którą reprezentuje. Porównujmy i negocjujmy zatem oferty, które zostaną zaproponowane nam przez producentów.

Dodaj komentarz