produkty bio
Zakupy

Proste zasady kupowania produktów bio

Wszyscy mamy świadomość, że warzywa i jarzyny, oraz owoce stanowią najbardziej wartościowe pożywienie dla człowieka. Jednak pod warunkiem, że nie jest ono nawożone azotem, który wspomaga ich wzrost. Nadmiar azotu gromadzi się w liściach tworząc azotyny. Zjedzone liście zamieniają się w szkodliwe dla naszego organizmu substancje.

Inaczej dzieje się z warzywami hodowanymi w gospodarstwach ekologicznych. Takie warzywa dostarczają nam wyłącznie tego, co jest zdrowe dla naszego ciała. Warzywa i owoce produkowane metodą ekologiczną posiadają więcej witamin, minerałów i błonnika. A witaminy i pierwiastki chemiczne są niezbędne dla naszego zdrowia i życia. Natomiast błonnik jest niezbędny w procesach przemiany materii. Przyspiesza metabolizm i efekty odchudzania.

Idąc do sklepu po żywność ekologiczną należy kierować się rozsądkiem i nie kupować produktów przed sprawdzeniem etykietki. Wszystkie produkty eko posiadają na opakowaniu symbol unijnego certyfikatu. Jest nim zielony listek z dwunastoma gwiazdkami. Jednak i w takim przypadku można zostać oszukanym, gdyż nie zawsze certyfikat idzie w parze z jakością produktu. Kontrola przeprowadzona przez UOKiK w 2013 roku wykazała, że więcej niż dwadzieścia dwa procent żywności ekologicznej została zakwestionowana. A w ponad pięćdziesięciu siedmiu procentach skontrolowanych placówek wykryto różne nieprawidłowości. To daje do myślenia i skłania do zwracania uwagi na to, co się kupuje, nawet w takich sklepach, jak sklepy z żywnością organiczną.

Warto też wiedzieć, że niektóra żywność ekologiczna jest krótko terminowa. Lecz krótko terminowość spożycia nie dotyczy warzyw i owoców. Produkty produkowane metodą ekologiczną wcale, albo prawie wcale nie posiadają konserwantów. W żywności eko dopuszczana jest wyłącznie pięcioprocentowa obecność konserwantów, aby choć odrobinę zwiększyć trwałość sprzedawanych produktów.

W większości dużych sklepów są zorganizowane stoiska ze zdrową żywnością. Lecz zdrowa żywność nie zawsze oznacza żywność organiczną. Warto pamiętać, aby się nie dać oszukać.

Dodaj komentarz