pastuch elektryczny zestaw
Zakupy

Ogrodzenie elektryczne dla bydła? Zobacz czym charakteryzuje się „pastuch elektryczny zestaw”.

Pastuchów elektrycznych używa się od lat do ogradzania pastwisk lub innych miejsc hodowli zwierząt. Sprawiają one, że gospodarz może z łatwością kontrolować swoją zwierzynę lub teren, bez konieczności nadzoru człowieka. Jeśli zatem kupimy pastuch elektryczny zestaw, możemy liczyć na obniżenie kosztów związanych z opłaceniem osób oddelegowanych do pilnowania naszych zwierząt hodowlanych. Pastuch na prąd zapewnia także wygodę. Jeśli chcesz poznać czym charakteryzują się ogrodzenia elektryczne przeczytaj ten artykuł do końca. Zostanie w nim wyjaśniona m.in. budowa sprzętu i jego przeznaczenie.

Pastuch elektryczny zestaw – budowa i działanie

Ogrodzenia podpięte do prądu mają wiele zalet, choć z ich użytkowaniem wiąże się również szereg kontrowersji, o których opowiemy w kolejnych akapitach. Jak jednak pastuch elektryczny zestaw działa i co wchodzi w jego skład? Podstawą działania pastucha na prąd jest elektryzator sieciowy. W Europie jedną z popularniejszych firm produkujących te urządzenia jest marka AGRI. Jeśli zatem w zestawie, który planujemy zakupić znajduje się elektryzator tego rodzaju, możemy być pewni, że produkt prezentuje wysoką jakość. Aby pastuch elektryczny zestaw działał poprawnie, musimy pamiętać, żeby elektryzator sieciowy wyposażony był w zabezpieczenie przed wilgocią i sygnalizację świetlną, dzięki której urządzenie wysyła nam komunikaty o pracy, jaką wykonuje w danej chwili. Dobry pastuch elektryczny w zestawie powinien zawierać też: izolatory wyposażone w stopery zapobiegające obluzowywaniu się siatki, izolowane przewody przyłączeniowe, paliki plastikowe, z których wybudujemy nasze ogrodzenie oraz siatkę. Jeśli stawiamy ogrodzenie elektryczne pamiętajmy, aby w jego pobliżu znajdowała się również tabliczka ostrzegawcza, iż druty są pod napięciem. W innym wypadku ktoś może zostać porażony przez nasze ogrodzenie, przez co będziemy narażeni na nieprzyjemności.

Jeśli chodzi o to jak działa pastuch elektryczny zestaw to można przyznać, iż nie ma w tej zasadzie większej filozofii. Po pierwsze na nieizolowanym przewodzie przechodzi impuls elektryczny, który wygenerowany zostaje przez elektryzator sieciowy. Kolejno pod wpływem dotyku człowieka lub zwierzęcia, impuls przechodzi przez dane ciało powodując tym samym nieprzyjemne uczucie. Pastuch elektryczny może również działać na elementy nieożywione, dlatego aby zachować pełną moc sprzętu uważajmy, aby ogrodzenie nie dotykało żadnych obiektów postronnych. Może to powodować zmniejszenie mocy.

Czy pastuch elektryczny zestaw jest bezpieczny dla zdrowia zwierząt?

Jak zostało wspomniane powyżej, wiele osób postrzega używanie pastuchów elektrycznych za kontrowersyjne. Z czego to wynika i czy rzeczywiście montowanie ogrodzenia na prąd jest nieetyczne? Problem związany z wykorzystaniem ogrodzeń elektrycznych podnoszą szczególnie obrońcy zwierząt. Według nich bowiem, trzymanie zwierząt w zagrodzie jest pewną formą więzienia i ograniczenia swobody ruchu, która jest naturalnym prawem każdej istoty żywej. Karanie zwierząt prądem jest natomiast postrzegane w tych środowiskach jako szczególnie okrutne. Badania pokazują jednak, że bodźce elektryczne, których zwierzę zaznaje, jeśli próbuje przekroczyć ogrodzony teren, nie są szkodliwe dla jego zdrowia czy życia. Pastuch elektryczny zestaw ma za zadanie nauczyć zwierzęta, że podejmowanie próby forsowania zagrody jest niepożądane.

Jaka jest cena pastucha elektrycznego w zestawie?

Obecnie na rynku wiele firm oferuje sprzedaż elektrycznych ogrodzeń. Pastuch elektryczny zestaw to zwykle koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych, choć oczywiście wszystko zależy od obszaru, który planujemy zagrodzić oraz od jakości konstrukcji, która nas satysfakcjonuje. Jeśli mowa o klasycznym ogrodzeniu podpinanym do prądu, stosowanym w hodowli bydła czy owiec, cena za 50 m. takiej zagrody sięga około 800 zł w średniej półce cenowej. Równocześnie warto pamiętać jednak, iż ogrodzenia elektryczne stosuje się również w walce z niepożądanymi szkodnikami tj. np. ślimaki. Dlatego jeśli interesuje nas tego typu pastuch elektryczny zestaw, musimy przeglądać oferty indywidualnie, aby sprawdzić, gdzie cena jest najbardziej atrakcyjna.

Dodaj komentarz