Laminaty PCB – wszystko, co powinieneś wiedzieć
- 6 listopada 2020
- by Redakcja EBE
- 249 Views
Gwałtowny postęp technologiczny stworzył potrzebę opracowania prostych, a zarazem skutecznych rozwiązań dla specyficznych problemów konstrukcyjnych. Jednym z nich są obwody drukowane PCB, które wyparły stosowane niegdyś oddzielne kable. Obecnie przy tworzeniu obwodów drukowanych wykorzystujemy dekady doświadczeń konstruktorów. Nadal jednak konieczne jest rozpoczęcie każdego procesu od skrupulatnego zaprojektowania układu połączeń oraz odpowiedniego rozmieszczenia elementów. Niemniej ważny jest też sam materiał, z którego będą one wykonane, czyli laminaty PCB. To właśnie ten niepozorny element stanowi niezbędną część połączeń elektronicznych, bez których wiele urządzeń nie mogłoby działać. Jakie są zatem najważniejsze informacje, o których powinniśmy o nich wiedzieć?
Laminaty PCB: rodzaj i dobór
Aby laminaty PCB zapewniły jak najlepsze rezultaty, ich wybór powinien być uzależniony od tego, do produkcji czego chcemy je przeznaczyć. Każdy z obwodów drukowanych będzie wymagał odmiennego laminatu spośród dostępnych na rynku rodzajów. Parametry jakie należy uwzględnić w tym miejscu to m.in. grubość samego laminatu bazowego, jak i grubość końcowa obwodu, a także ich tolerancje. Powinniśmy też zwrócić uwagę na współczynnik zeszklenia laminatu Tg, który mówi o wysokości temperatury, przy której właściwości mechaniczne laminatu pogarszają się. Może prowadzić to do delaminacji lub deformacji materiału. Współczynnik Tg poinformuje nas również o liczbie cykli lutowania, a to przekłada się na właściwy dobór metody. Istotna będzie też przewodność cieplna TC, oznaczająca sprawność oddawania ciepła na zewnątrz np. dla obwodów dużej mocy. Ponadto, ważnymi parametrami są CTI (mówiący o odporność laminatu na przebicia łukiem elektrycznym) oraz CTE (czyli współczynnik rozszerzalności termicznej laminatu w płaszczyźnie XY, a także w kierunku osi Z). Nie zapominajmy też o stałej dielektrycznej Dk (określającej proporcję przenikalności wybranego ośrodka w stosunku do przenikalności elektrycznej próżni) oraz parametrze Df (określającym straty sygnału zamieniane w ciepło w wyniku absorpcji materiału).
Biorąc pod uwagę powyższe parametry, wyróżnić możemy następujące typy laminatów PCB: FR4, FR4 z wysokim współczynnikiem Tg oraz FR4 bezhalogenowe (które są najpopularniejszym laminatem wykorzystywanym do produkcji obwodów PCB), PTFE, ceramiczne, Aluminiowe MCPCB (Metal Core PCB) oraz poliimidowe (Pi).
Zamówienia u producenta obwodów drukowanych PCB
Gdy już wykonamy projekt obwodów drukowanych i wybierzemy odpowiedni laminat PCB, który najlepiej odpowie naszym potrzebom, możemy dokonać zamówienia u producenta. W tym miejscu musimy jednak podjąć kolejną decyzję, bowiem producenci tacy jak firma Techno Service S.A. zapewniają różne tryby ich realizacji.
Możemy wybrać ofertę prototypu TSka, która umożliwia szybkie wykonanie wzorcowych płytek drukowanych na potrzeby prototypowania układów elektronicznych – jak sama nazwa na to wskazuje. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą wyeliminować ewentualne błędy projektu zanim przystąpią do uruchomienia produkcji seryjnej. Minimalizuje to także koszt przygotowania produkcyjnej dokumentacji technicznej. Jeśli jesteśmy już pewni swojego projektu, możemy przejść do serii produkcyjnej, która umożliwia produkcję wielkopowierzchniowych zleceń przy wykorzystaniu zaawanasowanych technologii i z zachowaniem szybkich terminów realizacji. Dokumentacja projektu jest przechowywana trwale u producenta, co umożliwia powielanie zlecenia bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Z kolei 5LT – Service w 5 di to opcja dla osób zainteresowanych zamówieniami na obwody jednostronne, dwustronne lub wielowarstwowe o powierzchni od 1 do 5 m2 zrealizowanymi w przeciągu pięciu dni roboczych.
Jak widać, wiele jest uzależnione od indywidualnych oczekiwań każdego Klienta, niemniej jednak, profesjonalny producent obwodów drukowych wykorzystujących laminaty PCB powinien odpowiadać na szerokie zapotrzebowania rynku. Zawsze powinniśmy też móc liczyć na wsparcie oparte na doświadczeniu i wiedzy eksperckiej.