Firmy i usługi

Kompresor trzytłokowy – charakterystyka i zastosowanie

Sprężarka powietrza to urządzenie, który przydaje się nie tylko w przypadku domowych zastosowań, ale także w wielu dziedzinach przemysłu. Kompresor tłokowy jest jednym z modeli, które cieszą się największą popularnością. Warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat.

W jaki sposób działa kompresor tłokowy?

Kompresor tłokowy to określenie, którego używa się w odniesieniu do sprężarki tłokowej/wyporowej. Urządzenie pobiera z otoczenia powietrze, które sprężane jest dzięki ruchom tłoków, a następnie – wypuszczane pod dużym ciśnieniem. Wysoka szczelność pomiędzy cylindrem a tłokiem umożliwia prawidłową i wydajną pracę kompresora tłokowego.

Kompresory tłokowe olejowe i bezolejowe

Warto wiedzieć, że kompresor trzytłokowy to urządzenie, które dostępne jest na rynku w wielu wariantach. Pierwszy z nich to olejowy, który wymaga smarowania tłoków olejem. Wykorzystuje się go w branżach, w których czystość sprężonego powietrza nie jest tak istotna. Mowa tutaj między innymi o branży budowlanej, produkcyjnej czy też motoryzacyjnej. Sprężarki tłokowe olejowe wybierane są bardzo chętnie, a to ze względu na niską awaryjność oraz dużą wydajność, która pozwala im działać przez długi czas bez żadnych przerw. Charakteryzują się też pokaźnymi rozmiarami, dlatego często posiadają kółka ułatwiające ich transport. Jeśli chodzi o drugi rodzaj kompresorów, są to urządzenia bezolejowe, które nie wymagają oleju do poprawnej pracy. Wszystko dlatego, że w procesie ich produkcji wykorzystuje się specjalne materiały. Pozwalają uzyskać sprężone powietrze, który nawet w najmniejszym stopniu nie jest zanieczyszczone olejem – wykorzystuje się je więc w miejscach, które wymagają bardzo wysokiej higieny pracy.

Kompresor trzytłokowy – zalety

Z racji tego, że sprężarka tłokowa stanowi bardzo popularne urządzenie, warto wiedzieć, jakie są dokładnie jej zalety. Zaliczyć do nich można:

  • możliwość zastosowania w wielu branżach,
  • niską awaryjność,
  • wydajność i efektywność pracy,
  • dźwiękoszczelność,
  • łatwość montażu,
  • możliwość regulacji ciśnienia,
  • prostotą obsługi.

Jak serwisować kompresor tłokowy?

Kompresor trzytłokowy w celu utrzymania bezawaryjnej i sprawnej pracy powinien być regularnie konserwowany i serwisowany. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy wymagana jest wysoka efektywność jego pracy. Profesjonalny serwis pozwala utrzymać optymalne parametry urządzenia przez wiele lat. Producenci zalecają, aby serwis tego typu urządzeń nie był przeprowadzany rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Do najważniejszych czynności serwisowych zaliczyć można kontrolę mocowań przewodów elektrycznych, oliwienie łożyska silnika, czyszczenie urządzenia z zalegających zanieczyszczeń, kontrolę sprawności spustów kondensatu.

Osoby, które decydują się na zakup kompresora tłokowego, powinny wybrać urządzenie dopasowane do ich realnych potrzeb i oczekiwań. Na szczęście na rynku panuje tak duży wybór sprężarek tłokowych, że nie powinno stanowić to większego problemu.

Dodaj komentarz