Zakupy

Jak „Interna Szczeklika” definiuje leczenie chorób wewnętrznych

Lekarze chorób wewnętrznych to lekarze pierwszego kontaktu, którzy specjalizują się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu wszystkich chorób dorosłych. Interniści zapewniają również pełen zakres opieki wellness. Oto niektóre schorzenia, które są diagnozowane i leczone przez lekarzy chorób wewnętrznych. Te jednostki chorobowe dokładnie klasyfikuje Interna Szczeklika 2021, która podaje również bardzo szczegółowy i dokładny opis chorób zależnych i pochodnych.

Ostre infekcje dróg oddechowych według pozycji Interna Szczeklika

Infekcje obejmujące górne drogi oddechowe (uszy, nos, gardło i zatoki) lub dolne drogi oddechowe (tchawicę, oskrzela i płuca), zwykle wywołane przez wirus. Objawy różnią się w zależności od tego, których systemów dotyczy problem. Antybiotyki są konieczne tylko w przypadku wtórnej infekcji bakteryjnej.

Astma

Przewlekła choroba, która atakuje drogi oddechowe. U osób z astmą drogi oddechowe są w stanie zapalnym i są wrażliwe na alergeny lub czynniki drażniące. Podczas ataku astmy drogi oddechowe zwężają się, a do płuc napływa mniej powietrza, co powoduje objawy takie jak świszczący oddech, kaszel, ucisk w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu. Astmę można leczyć, unikając rzeczy, które wywołują objawy astmy i przyjmując leki kontrolujące objawy i zapobiegające atakom. Dokładniejszy opis tej jednostki chorobowej wraz z wytycznymi odnośnie jej leczenia i dalszego postępowania zawiera Interna Szczeklika 2021, z której ciągłych aktualizacji warto korzystać w codziennej praktyce lekarskiej.

Zapalenie oskrzeli

Zapalenie dróg oddechowych, które może być ostre (krótkotrwałe) lub przewlekłe (długotrwałe). Ostre zapalenie oskrzeli zwykle następuje po wirusowej infekcji dróg oddechowych. Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest zwykle spowodowane paleniem. Leczenie zależy od rodzaju i czasu trwania zapalenia oskrzeli. W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli proste środki obejmują odpoczynek, picie płynów, przyjmowanie aspiryny lub Tylenolu w celu obniżenia gorączki oraz stosowanie nawilżacza powietrza. W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli mogą być potrzebne leki wziewne w celu udrożnienia dróg oddechowych i oczyszczenia śluzu. Inne leki mogą być przepisywane w celu leczenia infekcji lub zmniejszenia stanu zapalnego. Czasami do leczenia niskiego poziomu tlenu we krwi potrzebny jest domowy tlen.

Ból w klatce piersiowej

Silny, nagły ból w klatce piersiowej – zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból lewego ramienia, pocenie się i nudności lub ciężka duszność – wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, ponieważ może wskazywać na zawał serca. Inne przyczyny ostrego bólu w klatce piersiowej obejmują zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie żołądka, zapalenie przełyku i astmę. Przewlekły ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn, w tym dusznicę bolesną, przepuklinę rozworu przełykowego, chorobę pęcherzyka żółciowego, wrzody i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Lekarze chorób wewnętrznych są wykwalifikowani w określaniu źródła przewlekłego bólu w klatce piersiowej i przepisywaniu terapii w celu zajęcia się podstawową przyczyną lub złagodzenia objawów.

Interna Szczeklika a choroby cywilizacyjne

Cukrzyca

Choroba charakteryzująca się wysokim poziomem cukru we krwi. Poziom cukru we krwi jest regulowany przez działanie hormonu zwanego insuliną. Jak podaje Interna Szczeklika, cukrzyca występuje, gdy jest za mało insuliny, występuje oporność na insulinę lub jedno i drugie. W zależności od rodzaju cukrzycy leczenie może wymagać codziennych zastrzyków insuliny lub leków zwiększających produkcję insuliny, zwiększających skuteczność insuliny lub powolnego wchłaniania glukozy z jelit. Zmiany stylu życia, takie jak utrata masy ciała, ćwiczenia i zmiany diety, również mogą być ważne.

Chroniczne zmęczenie

Brak energii jest częstym objawem z wieloma możliwymi przyczynami, w tym anemią, zaburzeniami snu, niedoczynnością tarczycy i depresją. Zmęczenie może również towarzyszyć innym chorobom, w tym cukrzycy, zastoinowej niewydolności serca i mononukleozie. W niektórych przypadkach zmęczenie jest objawem zespołu chronicznego zmęczenia, stanu, który zaczyna się od systemu grypopodobnego, ale utrzymuje się przez sześć miesięcy lub dłużej. Badanie fizykalne, wywiad lekarski i badania krwi mogą być zalecane w celu ustalenia podstawowej przyczyny ciągłego zmęczenia.

Dodaj komentarz