doppler tętnic szyjnych
Firmy i usługi

Doppler tętnic szyjnych i inne rodzaje echokardiografii

Doppler tętnic szyjnych to jedno z najczęściej zalecanych badań osobom po zawałach, z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, i innymi chorobami związanymi z układem krwionośnym. Badanie jest bezpieczne i bezbolesne. Jednak bardzo często pacjenci kierowani na taką diagnostykę nie wiedzą, jak badanie będzie przebiegać i jak się do niego przygotować. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka faktów dotyczących echa serca.

Echo serca – kilka faktów

Echo serca to tak naprawdę potoczna nazwa badania, które w terminologii medycznej nazywane jest echokardiografią. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest to badanie bezbolesne i bezinwazyjne. Warto również dodać, że nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Natomiast czasami podanie lekarstw, np. środków uspokajających, które zwiększają komfort wykonania niektórych rodzajów echokardiografii, może powodować nudności.

Warto tutaj zaznaczyć, że istnieje kilka sposobów wykonywania badania serca. Można je sklasyfikować na podstawie sposobu, w jaki urządzenie dokonuje pomiarów. Opierając się na tym, możemy wyróżnić następujące rodzaje echa serca:

  • Przezklatkowe
  • Przezprzełykowe
  • Wysiłkowe
  • Dopplerowskie

W echu przezklatkowym badanie będzie wykonywane głowicą, która bada serce przez przednią część klatki piersiowej. Echo przezprzełykowe polega natomiast na badaniu serca, wprowadzając do przełyku sondę z głowicą urządzenia. Jest to najmniej przyjemna forma tego badania. Istnieje także echo wysiłkowe. W takim przypadku badanie jest przeprowadzone u pacjenta, który będzie mieć zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Lekarz może ten stan uzyskać farmakologicznie lub poprzez badanie pacjenta w trakcie wysiłku fizycznego. Doppler tętnic szyjnych to badanie, które pozwala na zbadanie żył u pacjentów, np. ze zmianami miażdżycowymi. Jest wykonywany głowicą, która wysyła do krwi w żyłach fale ultradźwiękowe. Dzięki tzw. efektowi dopplerowskiemu na monitorze pojawia się obraz stanu żył pacjenta.

Dla kogo echo serca i doppler tętnic szyjnych?

Echo serca to badanie, które jest zalecane chorym z już rozpoznaną chorobą serca oraz pacjentom, którzy dopiero są diagnozowani w kierunku zmian w obrębie układu sercowo – wieńcowego. Lekarz prowadzący decyduje o rodzaju echa serca, który najlepiej wskaże lub wykluczy podejrzewany problem. Komu zatem jest polecane to badanie w szczególności?

Wskazaniem do wykonania badania będą z pewnością niepokojące objawy u pacjenta, takie jak np.: duszności, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy niewiadomego pochodzenia. Na badanie kierowani są także pacjenci w celu zdiagnozowania wrodzonych wad serca lub choroby niedokrwiennej. Wskazaniem jest również wykrycie przez lekarza szmerów lub nieprawidłowego rytmu pracy serca. W takich przypadkach echo serca pozwala na wykryciu przyczyny tych nieprawidłowości. Badanie jest także zalecane osobom, które przeszły zawał serca lub są po zabiegach kardiochirurgicznych.  Do badania dopplerowskiego wskazaniem jest choroba miażdżycowa, udar mózgu lub niepokojące objawy w obrębie głowy.

Jak przygotować się do badania?

Przygotowanie się do badania zależy od jego rodzaju. Nie ma specjalnych zaleceń, jeżeli chodzi o echo przezklatkowe oraz doppler tętnic szyjnych. Lekarz przed przystąpieniem do badania przeprowadza krótki wywiad dotyczący historii chorób, powodu skierowania na badanie oraz zażywanych leków. Następnie pacjent jest proszony o zdjęcie górnej części garderoby lub odsłonięcie szyi. Lekarz przytwierdza do klatki piersiowej elektrody, a na głowicę urządzenia aplikuje żel. Samo badanie polega na przesuwaniu głowicy po klatce piersiowej lub szyi i odbieraniu sygnałów ultradźwiękowych. Badanie nie jest nieprzyjemne, natomiast dyskomfort można odczuwać z powodu żelu aplikowanego na głowicę, który jest zimny. Momentami lekarz może nieco mocniej naciskać na głowicę w celu odebrania lepszego obrazu z urządzenia.

Jeżeli będziemy mieć wykonywane echo przezprzełykowe to do takiego badania, należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim echo przezprzełykowe wykonuje się u pacjenta na czczo, to oznacza, że lepiej umówić się na niego w godzinach porannych przed śniadaniem. Warto przy tym pamiętać, że zażywanie leków, nie jest przeciwwskazaniem do wykonania echa przezprzełykowego. Jeżeli wybieramy się na echo wysiłkowe, musimy jedynie pamiętać o założeniu wygodnych ubrań, które nie będą krępować naszych ruchów. 

Dodaj komentarz