Firmy i usługi

Czym kierować się przy wyborze dewelopera?

Wybór konkretnego dewelopera nie jest prosty. Zwłaszcza jeśli nie mamy pojęcia, jak działa rynek pierwotny i kto jest teraz godny zaufania. Sprawy nie ułatwia także boom na rynku nieruchomości. Spotkać możemy się z ofertą bardzo wielu firm budujących nowe mieszkania. Podczas wybierania dewelopera zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii.

Jakie są cechy dobrego dewelopera?

Mieszkania od dewelopera w większości przypadków znajdują nabywców już na pierwszy etapie sprzedaży. Ci, którzy zdecydują się na zakup tzw. dziury w ziemi, zazwyczaj mogą wybierać te lokale, które najbardziej im odpowiadają. Ponadto deweloperzy oferują dużo atrakcyjniejsze ceny dla takich nabywców. Jeśli zdecydujesz się na zakup lokalu, zanim zobaczysz jak będzie on faktycznie wyglądał, musisz mieć duże zaufanie do tego od kogo go nabywasz. Właściwy wybór pozwoli Ci zminimalizować ryzyko inwestycji, które w tym przypadku może być naprawdę duże. Mieszkania są bardzo drogie, dlatego stracić można niemałe środki finansowe. Często pozyskane z kredytu. Odpowiedni deweloper gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo samej inwestycji, ale również da gwarancję, że mieszkanie znajdować się będzie we właściwym stanie technicznym. Jeśli pojawią się ewentualne niedociągnięcia łatwiej będzie dochodzić swoich praw, a także wyegzekwować poprawki.

Nowe inwestycje, zwłaszcza te które nie są jeszcze gotowe to zawsze duże ryzyko. Zatem zanim podpiszesz umowę, warto sprawdzić kilka rzeczy.

1. Sprawdź staż dewelopera

Przyjmuje się, że im firma dłużej działa na rynku, tym lepiej. Dłuższy staż świadczy o tym, że jego umiejętności zarządzania nieruchomością są większe. Wpływa to także na rentowność. Bardzo ważne jest też wieloletnie doświadczenie, które ma taki deweloper. Ma on wówczas sieć sprawdzonych wykonawców, którzy solidnie i sprawnie wykonają swoją pracę.

2. Dowiedz się czegoś o poprzednich inwestycjach

Poza liczbą zrealizowanych inwestycji liczy się również zróżnicowanie budynków, które wyszły spod ręki inwestora. Jeśli osiedla są nowoczesne i dobrze zagospodarowane, możesz mieć większą pewność, że również Twoje takie będzie.

3. Przeszukaj fora internetowe

Z reguły każdy deweloper i każda inwestycja ma swoje forum osiedlowe. Możesz dowiedzieć się na nim wielu cennych informacji. Znajdziesz na nim także opinie o danej firmie. Mieszkania deweloperskie to inwestycja, którą zawsze warto sprawdzić.

4. Sprawdź finanse dewelopera

Jeżeli deweloper jest spółką giełdową, dostęp do jego raportów finansowych nie jest ciężki. Jednak pomniejsze firmy nie są obecne na GPW. Wówczas poproś o udostępnienie do wglądu sprawozdania finansowego.

5. Dowiedź się jakie certyfikaty posiada firma

Najważniejszym certyfikatem jest – Certyfikat Dewelopera. Przyznaje go Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Otrzymują go jedynie firmy, które mają ugruntowaną pozycję na rynku, a także będące w dobrej kondycji ekonomicznej.

Chcąc znaleźć dewelopera, warto posłużyć się stronami takimi jak https://www.wybierzdewelopera.pl

Dodaj komentarz