zbiorniki ocynkowane
Dom i mieszkanie

Hydrofory – zasada działania i ich zalety

Zastosowanie hydroforów to duża wygoda – nie tylko dla mieszkańców domów jednorodzinnych czy gospodarstw rolnych, ale także dla pomp, które z nimi współpracują. Te z pozoru zwykłe zbiorniki, posiadają wiele zalet, które dostarczają szereg korzyści. Wszystko za sprawą ich wyjątkowego, a zarazem bardzo prostego działania.

Zasada działania zbiorników hydroforowych

Zasada działania hydroforów jest bardzo prosta i niezwykle skuteczna. Całość opiera się na odpowiedniej wartości ciśnienia, jakie znajduje się we wnętrzu zbiorników. Pompa hydroforowa lub głębinowa, do której podłączony jest hydrofor, wtłacza do jego wnętrza wodę. Dzieje się tak do momentu, w którym ciśnienie w zbiorniku, które rośnie wraz ze wzrostem ilości wody, nie osiągnie odpowiedniej wartości. Jaka jest ta wartość?

  • dla zbiorników o pojemności od 24 do 100 litrów – 1,5 bar
  • dla hydroforów o pojemności od 150 do 500 litrów – 2,5 bar

Wszystko zależy od rodzaju hydroforu jaki zastosujemy oraz od zaleceń producenta. Dokładne informacje znajdują się na tabliczce znamionowej przymocowanej do zbiornika.

Ciśnienie wewnątrz zbiornika napiera na zgromadzoną wodę i w momencie otwarcia kranu wypycha ją do dalszych elementów instalacji – zawsze o stałym, jednakowym ciśnieniu.

W chwili gdywoda magazynowana w hydroforze zostanie wyczerpana, jednocześnie spadnie ciśnienie w jego wnętrzu. To spowoduje ponowne, automatyczne uruchomienie się pompy w celu ponownego napełnienia zbiornika i wyrównania ciśnienia.

Uzupełnienie poduszki powietrznej w hydroforze

Bardzo ważną kwestią jest cykliczne kontrolowanie i uzupełnianie stanu poduszki powietrznej w hydroforze. Niektóre modele, jak np. zbiorniki membranowe GWS eliminują taką konieczność. Jednak w przypadku zbiorników ocynkowanych i przeponowych jest to nieuniknione.

Dobicie powietrza do hydroforu jest bardzo proste. Wystarczy podpiąć do specjalnie przeznaczonego do tego zaworu wentylowego sprężarkę powietrza lub pompkę nożną i dopompować powietrze do zadanej wartości sugerując się manometrem przy pompce lub kompresorze – nie tym, który zainstalowany jest przy hydroforze!

*WARTO WIEDZIEĆ: Uzupełniając poduszkę powietrzną, jej wartość należy ustawić zawsze o 0,2 bara mniejszą niż ta, przy której następuje załączenie się pompy (jeżeli pompa uruchamia się przy ciśnieniu w hydroforze rzędu 2,0 bar, wartość poduszki powietrznej należy ustawić na 1,8 bar.

Zalety zbiorników hydroforowych

Hydrofory – https://www.sklep-watermark.pl/zestawy-hydroforowe  wyróżniają się wieloma zaletami, dlatego też cieszą się tak dużą popularnością. Najważniejszymi z nich są z pewnością:

  • możliwość magazynowania wody do celów spożywczych, użytkowych i przemysłowych, w ilości odpowiedniej, aby zapewnić komfort wszystkim jej użytkownikom
  • całkowite bezpieczeństwo podczas kontaktu z woda pitną (za sprawą warstwy cynkowej, gumowej membrany lub przepony, która chroni wodę przed zanieczyszczeniami wynikającymi z bezpośredniego kontaktu cieczy ze ściankami zbiornika)
  • wysoka trwałość i długoletnie, bezawaryjne działanie
  • odporność nawet na bardzo trudne warunki
  • szeroki wybór modeli z podziałem na zróżnicowaną konstrukcję
  • szeroki wybór pojemności pozwalający zastosować hydrofory w każdym miejscu
  • usprawnienie pracy całej instalacji wodociągowej czy hydroforowej
  • zredukowanie liczby załączeń się pompy, co znacznie wydłuża jej żywotność
  • podniesienie i zapewnienie stałego ciśnienia w instalacji

Dodaj komentarz